لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۸

احتمال غنی سازی اورانیوم با لیزر در ایران


«موسسه علوم و امنیت بین المللی» مستقر در واشنگتن در گزارشی که اخیراً منتشر کرده به گمانه زنی در مورد اقدام ایران برای غنی سازی اورانیوم به کمک لیزر پرداخته است. ایران به غنی سازی اورانیوم با استفاده از سانتریفوژ اذعان کرده است.

روزنامه هاآرتص چاپ اسرائیل می نویسد برپایه این گزارش، ایران هنوز در حال پیشرفت فن آوری غنی سازی اورانیوم با فن آوری لیزر است و به روند ساخت نیروگاهی سرعت بخشیده که زمانی در آن با جداسازی ایزوتوپ و با استفاده از لیزر اورانیوم را غنی می کرد.

این موسسه تصاویر ماهواره ای تجاری را منتشر کرده است که از توسعه نیروگاه لشکرآباد ایران حکایت می کنند که در گذشته آزمایش های تجربی غنی سازی با استفاده از لیزر در آن انجام شده بود. «آژانس بین المللی انرژی اتمی» در سال ٢٠٠٣ از وجود این نیروگاه خبر داد اما بازرسان آژانس که از این نیروگاه بازدید کرده بودند گفتند که فن آوری لیزر این مرکز برای مصارف غیرنظامی مورد استفاده قرار می گیرد.

به نوشته هاآرتص این موسسه ضمن اشاره به این که ایران برای مخفی کردن ارتباط بین تاسیسات لشکرآباد و سازمان های دیگر فعال در زمینه فن آوری تلاش هایی انجام داده و توصیه کرده است اگر تهران به پرسش های «آژانس بین المللی انرژی اتمی» در این زمینه پاسخ ندهد، تحریم های بیشتری علیه این کشور باید اعمال شوند.
XS
SM
MD
LG