لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۶

مقامات پیشین آمریکا خواهان دیپلماسی با ایران


در شرایطی که گزارش هایی در مورد درخواست مقامات پیشین ایالات متحده از دولت اوباما برای بهره گیری از دیپلماسی با ایران منتشر شده اند، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل طی چند روز گذشته از جامعه جهانی خواسته بود تا برای توقف برنامه اتمی ایران که با سرعت بسیار پیشرفت می کند، اقدام فوری به عمل بیاورد.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده است مقامات پیشین دولت ایالات متحده مصرانه از باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده خواسته اند تا از فرصتی که با انتخاب حسن روحانی، رئیس جمهوری منتخب ایران پدید آمده است، برای پیگیری دپلماسی با ایران استفاده کند.

برپایه این گزارش، ۲۹ سیاستگذار پیشین آمریکا با امضای نامه ای مصرانه از دولت ایالات متحده خواسته اند تا پس از آن که آقای روحانی بر مسند ریاست جمهوری ایران تکیه زد، در صورت ارائه امتیاز، اهرم قدرت و نفوذ خود و تحریم های ایران را به گونه ای تعدیل کنند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از نامه سیاستگذاران پیشین دولت ایالات متحده خطاب به آقای اوباما نوشته است «ما قویاً دولت شما را ترغیب می کنیم تا زمانی که روحانی بر مسند ریاست جمهوری ایران تکیه زد، برای برقراری مذاکرات دوجانبه و چندجانبه جدید فرصت را غنیمت بشمارید و به هدف از دست نرفتن این فرصت کوتاه که می توان سیاست میانه روتری را از ایران انتظار داشت، از هر گونه اقدام تحریک آمیز اجتناب شود».

این سیاستگذاران پیشین دولت آمریکا انتخاب روحانی را «شانسی خوانده اند که به طور بالقوه فرصت بزرگی را فراهم می کند». اما آقای نتانیاهو همچنین حسن روحانی، رئیس جمهوری منتخب ایران را گرگی در لباس میش خوانده بود.

درخواست مقامات پیشین دولت آمریکا برای تعامل بیشتر با ایران در شرایطی مطرح شده است که نخست وزیر اسراییل اخیراً در مصاحبه ای با یکی از برنامه های خبری تلویزیون «سی بی اس» آمریکا در مورد غنی سازی اورانیوم بیست درصدی ایران گفته بود «جمهوری اسلامی برای گذشتن از خط قرمز فقط به شصت کیلوگرم (اورانیوم غنی شده بیست درصدی) دیگر نیاز دارد». اشاره آقای نتانیاهو به خط قرمز توانایی ایران برای ساخت بمب اتمی است.

بنیامین نتانیاهو در پاسخ به پرسشی در مورد تصمیم برای حمله به ایران گفته است «حرف من این است که من آنقدر صبر نخواهم کرد که دیگر خیلی دیر شده باشد». او افزوده است «درک این واقعیت مهم است که ما نمی توانیم اجازه دهیم این اتفاق بیفتد (ایران به توانایی ساخت بمب دست پیدا کند) و ایالات متحده و اسراییل از نظر محدودیت زمانی حساسیت های متفاوتی دارند».

آقای نتانیاهو به این شبکه تلویزیونی آمریکا گفته است «شرایط ما حساس تر و آسیب پذیرتر است، بنابراین ما باید حتی پیش از ایالات متحده به پرسش چگونگی متوقف کردن ایران پاسخ دهیم و من در مقام نخست وزیر اسراییل مصمم هستم که برای دفاع از کشورم، تنها کشور یهودی جهان هر اقدام ضروری را در مورد حکومتی اتخاذ کنم که موجودیت ما را تهدید کرده و خواستار نابودی ما شده است».

وزارت امور خارجه ایران در واکنش به اظهارات بنیامین نتانیاهو گفته است نخست وزیر اسراییل قصد دارد تا مناسبات بین ایران و جهان را تخریب کند، و اسراییل را یک «حکومت جنگ طلب» خواند.

واکنش عباس عراقچی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی دو روز پس از آن مطرح شده است که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل مصرانه از جهان خواسته بود تا به هدف توقف برنامه اتمی ایران، با تشدید تحریم ها و تهدید حمله نظامی فشارها بر تهران را افزایش دهد.

آقای عراقچی گفته است به نظر ایران، اسراییل از پیروزی حسن روحانی به مقام ریاست جمهوری خشمگین است. او ادعا کرد به نظر می رسد که اسراییل نگران است که مبادا حامعه جهانی برای برقراری ارتباط با رئیس جمهوری اسلامی ایران فشارها را کاهش دهد.

از سویی دیگر، جان بولتون، سفیر پیشین ایالات متحده در سازمان ملل متحده در مصاحبه با روزنامه اورشلیم پست گفته است «هر روز که می گذرد اسراییل در معرض خطر جدی تری قرار دارد و ایران در توانایی های اتمی خود پیشرفت می کند، اسراییل باید زودتر از این ها به ایران حمله می کرد».

این مقام پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد افزوده است «من متوجه هستم که چرا اسراییل قصد دارد اقدام عملی اتخاذ کند، اما هر چه اسراییل بیشتر منتظر بماند، خطری که این کشور را تهدید می کند، جدی تر خواهد شد».

منابع: روزنامه اورشلیم پست، خبرگزاری فرانسه، خبرگزاری ایرنا
XS
SM
MD
LG