لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۰

وعده واشنگتن به اسراییل برای فشار بیشتر بر ایران


روزنامه هاارتز به نقل از مقامات آمریکایی گزارش داده است انتخاب حسن روحانی به منزله یک قدم مثبت ارزیابی می شود و ایالات متحده «قصد دارد براساس عملکرد تهران و نه بر بنیان گفته های مقامات جمهوری اسلامی در مورد رویکرد ایران قضاوت کند».

منابع دیپلماتیک ایالات متحده به این روزنامه اسراییلی گفته اند دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به مقامات اسراییلی اطمینان بخشیده است ایالات متحده پس از انتخاب حسن روحانی به مقام رئیس جمهوری فشار بر ایران در مورد برنامه اتمی این کشور را کاهش نخواهد داد.

بنا به گزارش های خبری، قرار است مذاکرات اتمی تهران در ماه سپتامبر از سر گرفته شوند.

هاارتز گزارش داده است مقامات دولت آقای اوباما در طی برگزاری چندین رشته جلسه مشورتی بین مقامات ایالات متحده و مشاوران بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل در اورشلیم چنین اظهارات اطمینان بخشی را ابراز کرده اند.

مقامات بلندپایه ایالات متحده که دست اندر کار این جلسات مشورتی بوده اند به این روزنامه گفته اند ایالات متحده با اتخاذ موضعی آشکار به اسراییل اطمینان بخشیده است با وجودی که واشنگتن پیروزی روحانی را به منزله یک روند مثبت ارزیابی می کند اما اعمال فشار بر ایران به هدف برداشتن قدم هایی که نمایانگر «تغییر رفتار» باشد را کاهش نخواهد داد.

یک مقام آمریکایی گفته است «اسراییلی ها می ترسند چون روحانی وجهه دوستانه تری در قبال غرب داشته و امکان دارد فشار بر ایران کاهش یابد».

او تاکید کرده است «با وجودی که چنین نگرانی مشروع است، اما به مقامات اسراییلی گفته ایم ما ایران را براساس عملکرد این کشور و نه بر پایه حرف های مقامات دولتی می سنجیم. ما باید شاهد تغییر معنادار در رفتار ایران باشیم».

مقامات آمریکایی به دلیل حساسیت مسئله به شرط افشا نشدن نامشان به این روزنامه اسراییلی گفته اند ایالات متحده در واقع به اسراییل اطلاع داده است واشنگتن قصد دارد فشار بر ایران را افزایش دهد.

منابع دیپلماتیک ایالات متحده در گفتگو با هاارتز به تحریم های جدید آمریکا بر فعالیت های پولی ایران اشاره کردند که از اوایل ژوییه به مرحله اجرا گذاشته شدند.
یک مقام آمریکایی گفته است «اگر ایران برای توقف غنی سازی اورانیوم در سطوح بیست درصدی قدمی برندارد، ما تحریم ها را کاهش نخواهیم داد».

یک مقام بلندپایه دولت اسراییل به این نشریه گفته است نتانیاهو و مشاوران او مطلع هستند که شش قدرت جهانی (ایالات متحده، آلمان، روسیه، چین، بریتانیا و فرانسه) قصد دارند تا پس از پیروزی روحانی گفتگوهای دیپلماتیک را از سر بگیرند. این مقام گفته است آقای نتانیاهو و مشاوران او این احتمال را رد نکرده اند که ممکن است این گفتگوها راه را برای برقراری خط ارتباطی مستقیم بین ایران و ایالات متحده هموار کند.

مقامات ایالات متحده تاکید کرده اند آمریکایی ها به برقراری مذاکرات مستقیم با ایران علاقه دارند چه این گفتگوها بخشی از مذاکرات تهران با شش قدرت جهانی باشد و چه به طور همزمان با آن برگزار شود.

بنا به گزارش این روزنامه، با وجودی که طی دو سال گذشته پیام های علنی و سری بین دولتمردان تهران و واشنگتن رد و بدل شدند اما هیچ یک هنوز راه به جایی نبرده اند.

یک مقام آمریکایی یادآوری کرده است «ما دنبال آن ها نمی رویم، آن ها از موضع ما مطلع هستند و اگر آن ها به گفتگو با ما تمایلی داشته باشند، ما از ملاقات آن ها خشنود خواهیم شد».

دیپلمات های بلندپایه ایالات متحده روز سه شنبه خبر مذاکرات اتمی آتی با ایران را تایید کردند که قرار است در بروکسل، مقر اتحادیه اروپا برگزار شود.

بنا به گزارش ها، هیات های شرکت کننده در مذاکرات اتمی ایران از اظهارات حسن روحانی در مورد بهبود مناسبات ایران با جهان غرب و اتخاذ اقدامات لازم برای رفع تحریم های بین المللی دلگرم شده اند.

شش قدرت جهانی نسبت به برگزاری مذاکرات با ایران در ماه سپتامبر ابراز تمایل کرده اند. این مذاکرات به سرپرستی کاترین آشتون، نماینده بلندپایه اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی و هلگا اشمید، معاون این کمیسیون و معاون دبیر کل اتحادیه اروپا با حضور نمایندگان ایران برگزار خواهد شد.
XS
SM
MD
LG