لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۶

آخرین وضعیت یک زن فعال مدنی که در اعتراضات کارگران هفت‌تپه بازداشت شد


سپیده قلیان ۲۳ ساله، فعال مدنی اهل اهواز
سپیده قلیان ۲۳ ساله، فعال مدنی اهل اهواز

یک فعال مدنی که در تجمعات اعتراضی کارگران نیشکر هفت تپه بازداشت شد، از احتمال صدور قرار بازداشت یک ماهه به خانواده‌اش خبر داد.

سپیده قلیان، فعال مدنی پس از گذشت شش روز از بازداشت خود در اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه با تماس تلفنی با خانواده‌اش گفت که احتمال دارد برای او قرار بازداشت یک ماهه صادر شود.

سپیده قلیان ۲۳ ساله، فعال مدنی اهل اهواز است که پیش از این در اسفند ۹۵ نیز بازداشت و با قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی و تا پایان مراحل دادرسی از بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز آزاد شده بود.

برخی وبسایت های خبری از جمله هرانا به نقل از یک منبع نزدیک به خانواده خانم قلیان نوشتند: سپیده قلیان پس از بازداشت در بازداشتگاه شهر شوش مورد ضرب و شتم مامورین امنیتی قرار گرفته و سپس به اهواز منتقل شد.

گفته می شود اتهام خانم قلیان «اخلال در نظم عمومی» اعلام شده اما پرونده دیگری که هنوز اتهامش مشخص نیست در دادگاه انقلاب تشکیل شده است. به نظر می رسد اتهام دیگر این فعال مدنی «امنیتی» باشد.

در پی برگزاری این تجمعات از سوی کارگران نیشکر هفت تپه، به جز سپیده قلیان، نزدیک به ۲۰ کارگر نیز دستگیر شده بودند که این افراد به قید وثیقه آزاد شدند. اما هنوز سپیده قلیان و یک کارگر یعنی «اسماعیل بخشی» در بازداشت به سر می‌برند. اتهام اسماعیل بخشی «امنیتی» عنوان شده و وزارت کار اعلام کرده است که نمی تواند کاری برای او انجام دهد.

همزمان با تشدید برخوردهای امنیتی و قضایی با کارگران معترض نیشکر هفت تپه، «هدر ناوئرت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از بازداشت کاگران هفت تپه انتقاد و گفته بود: «در دموکراسی‌های واقعی کارگرانی را که برای حقوق و دستمزد خود به اعتراضات مسالمت آمیز دست می‌زنند دستگیر نمی‌کنند.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG