لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۵

آخرین وضعیت کارگران بازداشت شده «شرکت نیشکر هفت تپه»، گفتگو با یکی از کارگران اخراجی


هفدهمین روز از اعتراضات کارگران شرکت نیشکر هفت تپه در حالی ادامه دارد که علی رغم آزادی ۱۵ نفر از کارگران معترض از سوی دستگا‌ه‌های امنیتی و انتظامی جمهوری اسلامی، هنوز ۴ نفر از کارگران و یک فعال دانشجویی و مدنی در بازداشت به سر می‌برند.

علی نجاتی، کارگر اخراجی و عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه روز ۲۹ آبان در گفت‌وگو با صدای آمریکا گفت: تعداد افراد بازداشت شده در اعتراضات کارگران «شرکت نیشکر هفت تپه»۲۰ نفر بوده است که پانزده نفر از آنها حوالی نیمه شب دوشنبه ۲۸ آبان با قید کفالت آزاد شدند و ۴ کارگر بازداشتی دیگر به نام‌های اسماعیل بخشی، محمد خنیفر، مسلم آرمند و سید حسن فاضلی به همراه سپیده قلیان فعال دانشجویی و مدنی، همچنان در بازداشت به سر می‌برند و از محل بازداشت آنها نیز اطلاعی در دست نیست.

کارگران «نیشکر هفت تپه» در اعتراض به پرداخت نشدن بیش از سه ماه دستمزد معوقه خود از تاریخ ۵ آبان دست به اعتصاب زدند. معترضان معتقدند کارفرمای بخش خصوصی توان مدیریت کارخانه را ندارد و شورای کارگری می تواند بهتر از کارفرما مجتمع نیشکر هفت تپه را اداره کند.

علی نجاتی در گفت‌وگو با صدای آمریکا گفت: به فرزانه زیلابی وکیل کارگران «شرکت نیشکر هفت تپه» که نزدیک به یک سال است وکالت پرونده کارگران هفت تپه را به عهده دارد، هنگام مراجعه به دادگاه و ملاقات با مقامات قضائی، گفته شده اسم ایشان در لیست اسامی وکلای تاییده شده قوه قضائیه نبوده است.

خانم زیلابی در گفتگو با ایلنا گفته است که به خاطر اتهام «اخلال در نظم» قرار بازداشت تعدادی از کارگران به کفالت تبدیل شده است و چهار کارگر بازداشتی اتهام امنیتی دیگری نیز دارند که هنوز تعیین تکلیف نشده و باید تا زمان تکمیل تحقیقات در بازداشت بمانند.

همزمان با تشدید برخوردهای امنیتی و قضایی با کارگران معترض نیشکر هفت تپه، «هدر ناوئرت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عصر دوشنبه ۲۹ آبان‌ ماه در توئیتی با هشتگ «کارگران هفت تپه» نوشت: «خامنه‌ای ادعا می‌کند که در جهان، مانند ایران دموکراسی واقعی وجود ندارد. یادآوری: در دموکراسی‌های واقعی کارگرانی را که برای حقوق و دستمزد خود به اعتراضات مسالمت آمیز دست می‌زنند دستگیر نمی‌کنند.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG