لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۴

کارگران بازداشتی «هفت تپه» با وثیقه هم آزاد نشدند


کارگران و مردم شوش روز چهارشنبه با تجمع مقابل فرمانداری این شهر خواستار آزادی زندانیان شدند.
کارگران و مردم شوش روز چهارشنبه با تجمع مقابل فرمانداری این شهر خواستار آزادی زندانیان شدند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که دستگاه قضایی جمهوری اسلامی با آزادی بازداشت شدگان در تجمعات کارگران هفت‌تپه موافقت نکرده است.

در پی برگزاری تجمعات کارگری از سوی کارگران نیشکر هفت تپه، نزدیک به ۲۰ کارگر دستگیر شدند که از این تعداد حدود ۱۳ نفر از کارگران آزاد شدند اما هنوز اسماعیل بخشی، مسلم آرمند، حسن فاضلی، محمد خنیفری (کارگران نیشکر هفت تپه) و سپیده قلیان فعال مدنی در بازداشت به سر می برند.

پیش از این خبرگزاری ایلنا اعلام کرده بود که با موافقت دادستانی، ۴ کارگر بازداشت شده مجتمع کشت و صنعت هفت تپه به همراه یک خبرنگار خانم با قرار وثیقه آزاد شدند، اما کانال تلگرامی سندیکای کارگران هفت تپه این خبر را تکذیب کرد.

این سندیکا به نقل از فرزانه زیلابی، وکیل کارگران بازداشتی، نوشت «متاسفانه بر اساس تصمیم اخیر درباره پرونده‌های کارگران بازداشت شده، این پنج نفر تا اطلاع ثانوی در بازداشت می مانند.»

خانم زیلابی گفته است که به خاطر اتهام «اخلال در نظم» قرار بازداشت به کفالت تبدیل شده است و این چهار کارگر بازداشتی اتهام امنیتی دیگری نیز دارند که هنوز تعیین تکلیف نشده و باید تا زمان تکمیل تحقیقات در بازداشت بمانند.

ادامه بازداشت این افراد در شرایطی است که روز چهارشنبه کارگران و مردم شوش برای هفدهمین روز پیاپی مقابل فرمانداری این شهر تجمع کردند و خواستار آزادی زندانیان شدند.

هدر ناوئرت سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده نیز روز سه شنبه در توئیتی ضمن حمایت از کارگران معترض شرکت هفت تپه در خوزستان، به رهبر جمهوری اسلامی یادآور شد که در یک «دموکراسی واقعی»، اعتراض مسالمت آمیز کارگران با بازداشت و دستگیری مواجه نمی شود.

حدود چهار هزار نفر به صورت رسمی، پیمانی، قراردادی و پیمانکاری در بخش‌های مختلف شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه مشغول کار هستند.کارگران این واحد تولیدی در یک سال گذشته نیز در اعتراض به وضعیت صنفی خود، بارها دست به تجمع اعتراضی زده بود.​

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG