لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۲

اذعان نماینده سپاهی مجلس شورای اسلامی به اعزام نیروی زمینی به کردستان


کاروان خودروهای زرهی و وانت‌های نظامی در خیابان‌های مهاباد، ۲۹ آبان
کاروان خودروهای زرهی و وانت‌های نظامی در خیابان‌های مهاباد، ۲۹ آبان

به دنبال انتشار ویدیوهایی از حرکت تانک‌ها و خودروهای زرهی در برخی شهرهای کردستان و سرکوب شدید معترضان، یک نماینده مجلس شورای اسلامی و از فرماندهان سابق سپاه خبر اعزام این نیروها را تایید کرد.

محمد اسماعیل کوثری، از فرماندهان پیشین سپاه پاسداران و نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با خبرگزاری جماران ضمن تایید اعزام «نیروی زمینی به غرب کشور» ادعا کرد که «تجزیه‌طلبان» در منطقه اقلیم کردستان حضور پیداکرده‌اند تا بتوانند «قسمتی از کردستان را به دست بیاورند.»

او همچنین با ادعای کشته شدن «تعدادی از نیروهای انتظامی، بسیج، و حتی وزارت اطلاعات» در اعتراضات اخیر ، معترضان را تلویحا تهدید کرد و گفت: «این گونه نیست که توان مقابله نداشته باشیم، اما مردم باید در چارچوب مشخص مشکلات خود را به گوش مسئولان برسانند تا مشکلاتشان حل شود.»

شهرهای مختلف استان‌های کردستان، کرمانشاه، و آذربایجان غربی در روزهای گذشته صحنه کشته و زخمی‌‌شدن ده‌ها شهروند معترض توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بوده است.

با استناد به گزارش‌های سازمان‌های حقوق بشری، طی یک هفته گذشته دست‌کم ۴٧ شهروند کُرد در جریان سرکوب اعتراضات حکومتی کشته شده‌اند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز چهارشنبه سه تن از مسئولان جمهوری اسلامی در استان کردستان را به دلیل نقش‌شان در سرکوب‌ خشونت‌بار معترضان ایرانی تحریم کرد.

حسن عسگری فرماندار سنندج، علیرضا مرادی فرمانده نیروی انتظامی سنندج، و محمدتقی اصانلو فرمانده حوزه غرب سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، افراد اضافه شده به فهرست تحریم‌ها هستند.

برایان نلسون، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی، گفت: «طبق گزارش‌ها رژیم ایران، فرزندان خود را که به خیابان‌ها آمده‌اند تا آینده‌ای بهتر را طلب کنند، هدف قرار داده و آنها را به ضرب گلوله می‌کشد.» او گفت این گونه نقض حقوق‌ مردم که «در ایران علیه معترضان به‌خصوص آنچه اینک در مهاباد در جریان است، باید متوقف شود.»

XS
SM
MD
LG