لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۲

هه‌نگاو: یک زندانی سیاسی «زیر شکنجه» ماموران جمهوری اسلامی کشته شد


تصویر «هه‌نگاو» از موسی اسماعیلی.
تصویر «هه‌نگاو» از موسی اسماعیلی.

سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو» می‌گوید یک زندانی سیاسی کُرد به اسم موسی اسماعیلی «زیر شکنجه نهادهای حکومتی جمهوری اسلامی ایران» کشته شده است.

طبق گزارش هه‌نگاو، اداره اطلاعات ارومیه صبح روز شنبه ١٧ تیرماه در تماسی با خانواده موسی اسماعیلی «بدون ارائه هیچ توضیحی» به آنها گفته‌ فرزندشان اعدام شده است.

بر اساس این گزارش، پس از مراجعه خانواده اسماعیلی به اداره اطلاعات ارومیه برای تحویل جنازه موسی، مسئولان زندان نه‌تنها به آنها جنازه‌ را تحویل نمی‌دهند بلکه نسبت به برگزاری مراسم ختم نیز هشدار می‌دهند.

طبق گزارش هه‌نگاو، موسی اسماعیلی ۳۵ ساله اهل روستای پسوی از توابع پیرانشهر، شامگاه یک‌شنبه ١٧ اردیبهشت سال جاری از سوی نیروهای اداره اطلاعات بازداشت و خودروی شخصی‌اش نیز توقیف شده بود.

هه‌نگاو در گزارش خود آورده که خانواده اسماعیلی در ایام بازداشت موسی به‌شدت پیگیر وضعیت فرزندشان بودند و بر این باور هستند فرزندشان حتی محاکمه نشده، اتهام احتمالی‌اش نامشخص بوده و زیر شکنجه ماموران امنیتی کشته شده است.

موسی اسماعیلی از زمان بازداشت هیچ تماسی با خانواده‌اش نداشته و پیگیری‌های مکرر خانواده او با سکوت مقامات مواجه شده بود.

به گزارش هه‌نگاو، طی شش ماه نخست سال جاری میلادی دست‌کم ۲۰ زندانی در زندان‌های ایران کشته شده‌اند که ١٣ نفر از آنها کُرد بوده‌اند.

XS
SM
MD
LG