لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۹

خطر جدی اعدام مجاهد کورکور؛ عفو بین‌الملل هشدار داد


مجاهد (عباس) کورکوری، متهم محکوم به اعدام
مجاهد (عباس) کورکوری، متهم محکوم به اعدام

عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای نسبت به خطر جدی اجرای حکم اعدام مجاهد (عباس) کورکور هشدار داد.

عفو بین‌الملل در این بیانیه که روز چهارشنبه ۷ تیرماه منتشر شده، از برگزاری «دادگاه صوری و به شدت ناعادلانه» و صدور حکم اعدام بر پایه «اعترافات اجباری تحت شکنجه» این متهم انتقاد کرده است.

این نهاد بین‌المللی از غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه، خواسته است نسبت به لغو فوری حکم اعدام مجاهد کورکوری اقدام کند.

عباس کورکوری، معروف به مجاهد کورکور، یک ماه پس از کشته شدن کیان پیرفلک در ایذه، به اتهام «قتل این کودک ۹ ساله» بازداشت شد. به رغم تاکید خانواده پیرفلک بر عدم شکایت از مجاهد کورکور، مقام‌های قضائی به اتهاماتی از جمله «محاربه» و «افساد فی الارض» برای او حکم اعدام صادر کرده‌اند.

این در حالی است که عفو بین‌الملل در نامه‌ خود خطاب به رئیس قوه قضائیه، غلامحسین محسنی اژه‌ای، با اشاره به نتیجه تحقیقات این نهاد بین‌المللی، ماموران امنیتی لباس شخصی را عامل شلیک مرگبار به کیان پیرفلک معرفی کرده است.

خانواده کیان پیرفلک هم تاکنون بارها تاکید کرده‌اند که این کودک به وسیله شلیک گلوله‌های ماموران امنیتی کشته شده است.

عفو بین‌الملل همچنین به شرح چگونگی بازداشت مجاهد کورکور در یورش مسلحانه ماموران حکومت و «ناپدیدسازی قهری» او پرداخته است.

بنا بر اعلام این نهاد حقوق بشری، مجاهد کورکور که در جریان بازداشتش از ناحیه بازو و زانو دچار جراحت شده بود در دوران بازداشت از خدمات پزشکی محروم بوده است.

عفو بین‌الملل با اشاره به عدم دسترسی مجاهد کورکور به وکیل انتخابی و «اعترافات اجباری» «تحت شکنجه»، دادگاه او را «به شدت ناعادلانه» خوانده است.

این نهاد حقوق بشری همچنین بازداشت نگار کورکور، خواهر مجاهد، را «خودسرانه» توصیف کرده و تنها جرم او را دفاع از حق برادرش دانسته است.

عفو بین‌الملل ضمن درخواست لغو فوری حکم اعدام مجاهد کورکور و آزادی نگار کورکور، از قوه قضائیه ایران خواسته امکان ملاقات با خانواده‌، حق دسترسی به وکیل انتخابی و خدمات پزشکی را برای مجاهد کورکور فراهم کند.

رها بحرینی، پژوهشگر امور ایران در سازمان عفو بین‌الملل پیش از این درباره افزایش اعدام‌ها در ایران به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که جمهوری اسلامی تعداد بسیاری را در صف اعدام قرار داده و فشار جهانی برای مقابله با آن باید اضافه شود.

XS
SM
MD
LG