لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۵

ماجرای صدور حکم جلب برای کودک پنج ساله خرم آبادی


بر اساس قانون مجازات اسلامی، پرداخت دیه به عهده فرد مرتکب است. از این رو کودک ملزم به پرداخت دیه شد و برای او حکم جلب صادر شد.
بر اساس قانون مجازات اسلامی، پرداخت دیه به عهده فرد مرتکب است. از این رو کودک ملزم به پرداخت دیه شد و برای او حکم جلب صادر شد.

کودک پنج ساله خرم‌آبادی با مداخله رئیس کل دادگستری استان لرستان از بازداشت در دادسرا رهایی یافت.

خبرگزاری مهر به نقل از معاون فرهنگی دادگستری لرستان نوشت که کودک پنج ساله ای که هنگام بازی با پاشیدن خاک به صورت کودک دیگری موجب آسیب دیدن چشم او شده بود، با شکایت والدین کودک آسیب دیده در آستانه جلب قرار گرفت.

به نوشته این خبرگزاری، بر اساس قانون جدید مجازات اسلامی، پرداخت دیه به عهده فرد مرتکب است. از این رو پس از بررسی آسیب وارده توسط پزشکی قانونی، کودک ملزم به پرداخت دیه شد و دادگاه برای او حکم جلب صادر کرد.

معاون فرهنگی دادگستری لرستان با اشاره به مداخله رئیس کل دادگستری در این پرونده در جریان بازدید از دادسرا گفت: "با مداخله آقای بدری از اجرای حکم جلب جلوگیری شده و موضوع به ستاد دیه استان ارجاع داده می شود."

به گفته او این کودک سرانجام به خانه برده شد و قرار شد که موضوع دیه از طریق پدر او پیگیری شود.

جعفر بدری رئیس کل دادگستری استان لرستان هم در این باره گفت که "در جرایمی که مستلزم پرداخت دیه است، دادگاه اطفال و نوجوانان مطابق مقررات مربوط به پرداخت دیه و خسارت حکم می‌کند."

به گفته او قانون در این باره ضعف اساسی دارد، که چرا که سرپرست کودک حتی نمی تواند تقاضای قسطی شدن پرداخت دیه را بکند و خود ضارب (کودک) باید همه دیه را پرداخت کند.

XS
SM
MD
LG