لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۴

محمد جواد لاریجانی: تاثیر اعدام ها مطلوب نیست


ایران در کنار چین بیشترین تعداد اعدام ها را دارد.
ایران در کنار چین بیشترین تعداد اعدام ها را دارد.

دبیر شورای حقوق بشر قوه قضائیه ایران بار دیگر بر لزوم تغییر قانون اعدام قاچاقچیان مواد مخدر تاکید کرد.

محمد جواد لاریجانی که در کنفرانس سازمان ملل متحد برای حقوق بشر شرکت کرده است، در گفت و گو با شبکه تلویزیونی سی ان ان تایید کرد که دهها سال اعدام قاچاقچیان در ایران تاثیری بر کاهش قاچاق مواد مخدر نداشته است.

به گفته آقای لاریجانی، حدود ۹۰ درصد اعدامها در ایران مربوط به جرم قاچاق مواد مخدر بوده است. با این حال او تاثیر این اعدام را مطلوب ندانست و قانون اعدام قاچاقچیان مواد مخدر را نیازمند اصلاح عنوان کرد.

این نخستین بار نیست که این مقام قوه قضائیه ایران بر حذف اعدام قاچاقچیان مواد مخدر تاکید می‌کند. آقای لاریجانی این سخنان را در واکنش به انتقاد از تعداد بالای اعدام ها در ایران بیان می‌کند.

ایران یکی از بالاترین آمار اعدام در جهان را دارد. تنها در سال ۹۴ حدود ۷۰۰ متهم در زندانهای ایران اعدام شده‌اند.

انتقادات بین‌المللی از آمار بالای اعدام موجب شده است تا مقام‌های جمهوری اسلامی به فکر تغییر در قوانین مجازات قاچاقچیان مواد مخدر بیفتند.

آذرماه امسال تعدادی از نمایندگان مجلس طرحی را برای حذف اعدام از مجازات قاچاقچیان به کمیسیون قضایی مجلس فرستادند اما این طرح هنوز در مجلس به بررسی نهایی نرسیده است.

این تلاش‌ها در حالیست که مخالفت‌هایی هم با حذف اعدام قاچاقچیان وجود دارد.

ستاد مبارزه با مواد مخدر از جمله مخالفان حذف اعدام است و سخنگوی این ستاد می‌گوید که حکم اعدام برای قاچاقچیان خشن اعمال می‌شود و حذف آن ممکن نیست.

XS
SM
MD
LG