لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۷

امید احمدی‌صفا، قهرمان کیک‌بوکسینگ ایران و جهان، به آلمان پناهنده شد


امید احمدی صفا، قهرمان کیک‌بوکسینگ ایران و جهان، نفر دوم از چپ.
امید احمدی صفا، قهرمان کیک‌بوکسینگ ایران و جهان، نفر دوم از چپ.

امید احمدی‌صفا، که از او‌ به عنوان بهترین سبک‌وزن بوکس ایران نام برده می‌شود، برای حضور در مسابقات کیک‌بوکس به همراه تیم ملی کیک‌‌بوکسینگ ایران در ایتالیا حضور داشت، ولی پس از راهیابی به فینال مسابقات، اردوی تیم را به مقصد آلمان ترک کرد.

احمدی‌صفا پیش از اعلام تقاضای پناهندگی به آلمان با انتشار پستی در صفحه اینستاگرم خود از خلف وعده مسولان جمهوری اسلامی شکایت کرد و نوشت: «ما همیشه به قولمون عمل کردیم ولی اونا نکردند.»

امید احمدی صفا، قهرمان کیک‌بوکسینگ ایران و جهان
امید احمدی صفا، قهرمان کیک‌بوکسینگ ایران و جهان

احمدی‌صفا در رقابت‌های جهانی ایتالیا باید در رشته «لو کیک» مسابقه می‌داد، ولی به دلیل حضور ورزشکاری از اسرائیل در وزن او، مقامات ورزشی جمهوری اسلامی از آقای احمدی‌صفا خواستند در رشته فول کنتاکت مسابقه دهد.

بر اساس گزارش‌ها، ‌وی پس از فینالیست شدن در رشته فول کنتاکت، از مسولان تیم‌ خواست به وعده‌هایشان عمل کنند. امید احمدی‌صفا به آنها گفته بود در صورت خلف وعده، از حاضر شدن در مسابقه فینال انصراف می‌دهد ولی آنها در پاسخ، احمدی‌صفا را به دلیل گرفتن عکس با ورزشکاران اسرائیلی تهدید کردند.

احمدی‌صفا می‌گوید پس از راهیابی به فینال، بسیاری از ورزشکاران کشورهای مختلف با او‌ عکس یادگاری گرفتند و تهدیدهای مسولان تیم ‌مبنی بر مخالفت با نظام بی‌اساس بوده است.

وی در حالی‌که برای کسب اجازه خروج از کشور و‌ حضور در رقابت‌های جهانی ایتالیا سند مالکیت در ایران به ودیعه گذاشته و‌ گذرنامه‌اش را در اختیار مسولین تیم قرار داده است، پس از شنیدن پیام‌های همسرش و تهدیدها در ایران، تصمیم به پناهنده شدن در آلمان گرفت.

امید احمدی صفا، قهرمان کیک‌بوکسینگ ایران و جهان
امید احمدی صفا، قهرمان کیک‌بوکسینگ ایران و جهان

در چهار دهه گذشته ورزشکاران ایرانی بسیاری به دلایل مشابه، از جمله خلف وعده مسولان، بی‌توجهی فدراسیون‌ها، و‌ حق‌کشی‌ها ترک وطن کرده‌اند و ‌در کشورهای مختلف به ویژه در اروپا پناهنده شده‌اند.

کیمیا علیزاده، دارنده مدال برنز المپیک‌۲۰۱۶ ریو در رشته تکواندو؛ مینا علیزاده و سعید فضل اولی، قهرمانان قایقرانی؛ وحید سرلک، سعید مولایی، محمد رشنونژاد، و جواد محجوب قهرمانان جودو؛ و دینا پوریونس، احسان‌نقیب زاده، کسری مهدی پور، امیر محمد حسینی، و‌ راحله آسمانی در تکواندو؛ از جمله ورزشکارانی هستند که با ترک ایران به کشورهای مختلف پناهنده شده‌اند.

XS
SM
MD
LG