لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۳

کیمیا علیزاده، تنها ورزشکار زن ایرانی صاحب مدال المپیک، زیر پرچم سفید به توکیو می‌رود


کیمیا علیزاده
کیمیا علیزاده

کیمیا علیزاده تنها ورزشکار زن ایرانی برنده مدال المپیک، که اخیرا تقاضای پناهندگی او از طرف آلمان پذیرفته شده است، زیر پرچم سفید در بازی‌های المپیک تابستانی توکیو شرکت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کیمیا علیزاده تابستان امسال یکی از اعضای تیم پناهندگان المپیک خواهد بود و در مسابقات تکواندو شرکت می‌کند.

کیمیا علیزاده در بازی‌های المپیک تابستانی ریو در سال ۲۰۱۶، عضو تیم ملی ایران بود و موفق به کسب مدال برنز مسابقات تکواندو شد. این نخستین مدال تاریخ ورزش ایران، در رقابت‌های زنان‌ بازی‌های المپیک بود.

کیمیا علیزاده سال گذشته از ایران گریخت و به آلمان پناهنده شد. او‌ در این مدت درخواست‌هایی از هلند، کانادا، بلژیک، و بلغارستان دریافت کرد تا از طرف این کشورها در رقابت‌های تکواندو شرکت کند.

کیمیا علیزاده
کیمیا علیزاده

ولی او این درخواست‌ها را رد کرد و می‌خواهد به عنوان یکی از اعضای تیم پناهندگان المپیک و زیر پرچم سفید در بازی‌های المپیک تابستانی توکیو شرکت کند.

کیمیا علیزاده می‌گوید که وطن خود را ترک کرده است، زیرا از استفاده شدن به عنوان ابزاری تبلیغاتی خسته شده است.

خانم علیزاده به رویترز می‌گوید: «تکواندو زندگی من را تغییر داد. وقتی مدال گرفتم، نخستین زن ایرانی بودم و بعد از آن، همه مردم من را می‌شناختند، و ... این سخت بود.»

در حال حاضر این ورزشکار ۲۲ ساله ساکن شهر اشافنبورگ در ایالت بایرن است، و با همسرش تمرین می‌کند.

او ماه آینده میلادی در صورت موفقیت در رقابت‌های انتخابی اروپا در صوفیه، جواز شرکت در بازی‌های المپیک توکیو‌ را کسب می‌کند.

کیمیا علیزاده در صورت راه‌یابی به المپیک، به تیم پناهندگان ملحق می‌شود که در ماه ژوئن، از میان ۵۵ ورزشکار در ۱۲ رشته ورزشی انتخاب می‌شوند.

کیمیا علیزاده
کیمیا علیزاده

به گفته فدراسیون تکواندو آلمان، رئیس این‌ فدراسیون شخصا با وزیر کشور آلمان تماس گرفت و درباره درخواست پناهندگی این ورزشکار ایرانی گفتوگو کرد. کیمیا علیزاده، سومین ورزشکار پناهنده آلمان است.

او به رویترز می‌گوید که «حالا همه چیز خوب است. نکته مهم این است که می‌توانم زندگی شخصی و ورزشی خود را همزمان داشته باشم.»

XS
SM
MD
LG