لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۴

درخواست مجمع روحانیون از روحانی: ممنوعیت انتشار تصویر و نام خاتمی لغو شود


«مجمع روحانیون مبارز» در نامه‌ای سرگشاده به حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران، از او خواسته تا بر اساس وظایف قانونی خود، از ممنوعیت انتشار تصویر و نام محمد خاتمی جلوگیری کند.

مجمع روحانیون مبارز، نزدیک به اصلاح‌طلبان، در نامه‌ای که به امضای موسوی خوئینی، دبیرکل آن رسیده است ضمن یادآوری اصول متعدد قانون اساسی، از حسن روحانی رئیس جمهوری ایران خواست جلوی «تخلف» از قانون اساسی را بگیرد.

در این نامه اقدام دادستان تهران برای منع رسانه‌ها از درج تصویر و ذکر نام خاتمی، «خلاف موازین قانونی و حقوقی» عنوان شده و بر وظایف قانونی رئیس جمهوری ایران طبق اصل ۱۱۳ برای اجرای قانون اساسی تاکید شده است. در نامه آمده است: «جرم انگاری و وضع هر محدودیت در حقوق افراد به طریق دیگری جز صدور حکم توسط دادگاه واجد صلاحیت با رعایت قوانین موضوعه، فاقد اعتبار بوده، عمل مرتکب وصف مجرمانه خواهد داشت.»

غلامحسین محسنی اژه‌ای، معاون اول و سخنگوی قوه قضاییه، ۲۷ بهمن ماه گذشته به خبرنگاران گفت رسانه ها نباید از محمد خاتمی خبری و تصویری منتشر کنند و در صورت تخلف با آنها برخورد می‌شود.

پیش از اژه‌ای، دادستان تهران هم رسانه‌ها را تهدید کرده بود که اگر نامی از محمد خاتمی ببرند، توقیف خواهند شد.

عده ای از حقوقدانان می‌گویند ممنوع التصویری خاتمی، قانونی نیست. محمد مصطفایی در گفت و گو با بخش فارسی صدای آمریکا در این زمینه گفت که در هیچیک از مواد قانونی چه در قانون مجازات اسلامی و چه در قوانین دیگر، موضوعی با عنوان ممنوع التصویر یا مانند آن وجود ندارد.

XS
SM
MD
LG