لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۰

مهدی کروبی از علی مطهری خواست پیگیر محاکمه علنی شود


وبسایت سحام نیوز، پایگاه اینترنتی حزب اعتماد ملی متعلق به مهدی کروبی، نامه خانواده کروبی خطاب به علی مطهری، نماینده مجلس شورای اسلامی، را منتشر کرده که در آن از وی خواسته می شود مسئله محاکمه علنی آقای کروبی را پیگیری کند.

در این نامه که بر «بازداشت و مجازات غیرقانونی اعمال شده از سوی حکومت، بدون ارائه حکم، و موضوع اتهام و نیز عدم تفهیم آن» تاکید کرده، آمده است «در این پرونده، بازداشت و مجازاتی اعمال شده که تاکنون حکم و موضوع اتهام آن، نه ابلاغ شده و نه تفهیم، نه پرونده‌ای به مراجع صالح قضایی ارسال شده و نه مقدمات محاکمه و دفاع از آن فراهم گردیده است.»

در این نامه همچنین گفته می‌شود از آنجا که آقای مطهری سکوت درون حکومت را به این بازداشت به چالش کشانده و حوادث سال ۱۳۸۸ را پیگیری و ریشه‌یابی کرده، مهدی کروبی در آخرین دیدار با اعضای خانواده خود در روز چهارشنبه پنجم آذر ۱۳۹۳ «ضمن انتقاد از بی‌مسئولیتی مقامات عالی درنقض صریح قوانین اساسی و عادی کشور»، از وی خواسته است تا از سوی وی پیگیر حق دادرسی و فراهم ساختن مقدمات لازم جهت برپایی دادگاهی علنی مطابق اصل ۱۶۸ قانون اساسی باشد تا «ضمن استماع کیفرخواست حاکمیت، دفاع و ادله خود را درکنار پاسخ به تهمت‌های یک‌طرفه دین فروشان در چند سال گذشته ارائه کند.»

اصل یکصد و شصت و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران از جمله می‌گوید «رسیدگی به جرائم سیاسی و مطبوعاتی علنی است و با حضور هیأت منصفه در محاکم دادگستری صورت می‌گیرد.»

در پایان این نامه، هدف از تداوم حصر خانگی «فرسایشی کردن موضوع و اتمام بی سر و صدای این پرونده ملی» ذکر شده و اعلام می‌شود که درصورت اصرار حاکمیت بر تداوم این روند، خانواده نیز ملزم به انتخاب وکلایی برای پیگیری این موضوع است.

مهدی کروبی و میرحسین موسوی نامزدهای معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ و زهرا رهنورد همسر آقای موسوی، از بهمن ۱۳۸۹ در حصر خانگی به سر می‌برند. اعتراض آنها به نتیجه انتخابات و تظاهرات گسترده مردمی و آشوب‌های خشن خیابانی و بازداشت‌های پس از آن، باعث شد که نهادها و جناح تندروی وابسته به حاکمیت، اعتراضات مردمی را «فتنه» و آقایان موسوی و کروبی را «سران فتنه» لقب دهند.

علی مطهری پیشتر چند بار به ادامه حصر بدون محاکمه رهبران معترضان به انتخابات سال ۱۳۸۸ انتقاد کرده است. از جمله هفته گذشته طی سخنانی در دانشگاه فردوسی مشهد درباره مخالفت آیت‌الله علی خامنه‌ای با پایان حصر خانگی آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد گفت «یک وقت است که این حکم حکومتی است، آنجا باید تابع باشیم، حتی اگر قبول نداشته باشیم. اما یک‌وقت هست که یک‌نظر است. ایشان نظرشان را گفتند، و من معتقدم این حکم حکومتی نیست.»

فایل صوتی این سخنرانی به تازگی منتشر شده است.

در تیر ماه گذشته نیز سخنان آقای مطهری برای رفع حصر باعث شد که شماری از نمایندگان مجلس از او به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان شکایت کنند.

XS
SM
MD
LG