لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۵

واکنش مطهری به سخنان جنتی درباره حصر موسوی و کروبی


علی مطهری نماینده مجلس ایران، روز شنبه با انتشار نامه‌ای سرگشاده خطاب به احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، نسبت به سخنان او درباره رفع حصر از میرحسین موسوی و مهدی کروبی به شدت انتقاد کرد.

مطهری در انتقاد به این گفته جنتی که «اگر بنا به محاکمه اینها بود هیچ قاضی عادلی جز حکم اعدام برای آنها صادر نمی‌کرد»، نوشت: «اولا چرا بنا به محاکمه اینها نیست؟ چرا این قدر از محاکمه اینها هراس دارید؟ آیا جز این است که نگران روشن شدن برخی حقایق هستید و تبلیغات چندساله نقش بر آب خواهد شد؟ ثانیا جناب‌عالی بدون آنکه دفاعیات آنها را بشنوید برایشان حکم اعدام صادر کرده‌اید. آیا این امر عدالت شما را زیر سؤال نمی‌برد و مخل عضویت شما در شورای نگهبان نیست؟»

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان ایران روز جمعه در یک برنامه تلویزیونی، کسانی را که خواستار رفع حصر از میرحسین موسوی و مهدی کروبی شده بودند، را فاقد درک سیاسی و انقلابی دانست.»

به گفته جنتی، رهبران اعتراضات سال ۸۸ باید همان موقع اعدام می‌شدند اما نشدند. او گفت: «در هیچ کشوری با افرادی که در مقابل نظام می‌ایستند، ‌این گونه رفتار نمی‌شود، بنابراین منت سرشان گذاشتند و تخفیف قائل شدند.»

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، رهبران معتراضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، از بهمن ماه سال ۸۹ در حصر خانگی به سر می‌برند.

علی مطهری در بخش دیگری از نامه خود خطاب به جنتی که گفته بود «موسیلینی دیکتاتور ایتالیا را بدون محاکمه و فقط با شناختن اعدام کردند»، نوشت: «شما که همه کارهای غربی‌ها را رد می‌کنید چطور این جا طرفدار آنها شده‌اید؟ آیا جز این است که به مذاق و روحیه شما خوش آمده است؟»

به گفته این نماینده مجلس ایران، «اگر بنا بر عدم محاکمه است پس هیچ یک از دو طرف نباید در حصر باشند».

پیشتر، آیت الله علی خامنه‌ای رهبر ایران درباره رفع حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی به علی مطهری گفته بود که نسبت به این دو «مطالفت» به خرج داده است و «اگر آنها محاکمه شوند حکم‌شان بسیار سنگین خواهد بود.»

جلوی نقض قانون اساسی را بگیرید

یک روز پیش از انتشار نامه علی مطهری، مجمع مدرسین و محقیق حوزه علمیه قم نیز با انتشار نامه‌ای خطاب به حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، خواستار دخالت او برای رفع حصر از رهبران معترضان سال ۱۳۸۸ شد.

این تشکل نزدیک به اصلاح‌طلبان، با برشمردن مواردی از نقض قانون اساسی، از حسن روحانی خواسته است که با توجه به مسئولیت خود در قبال اجرای قانون اساسی، نسبت به رفع حصر موسوی، کروبی و رهنورد اقدام کند.

در بخشی از این نامه آمده است: «گفته می شود حصر این حضرات با نظر شورای عالی امنیت ملی صورت گرفته است؛ با قطع نظر از روایی یا ناروایی چنین اقدامی و علل و انگیزه های آن، امروز از شما که ریاست شورای عالی امنیت ملی را بر عهده دارید امید اقدام داریم.»

سخنگوی دولت، پیش از این در واکنش به اظهارنظرها درباره عملکرد دولت نسبت به رفع حصر، گفته بود که دولت تمام اتفاقات مربوط به حصر را از نزدیک دنبال می‌کند و نیازی نمی‌بیند که اقدامات خود در این زمینه را رسانه‌ای کند.

فرزندان مهدی کروبی و میرحسین موسوی حصر خانگی این دو را موجب به خطر افتادن سلامتی آنها دانسته بودند.

XS
SM
MD
LG