لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۵

موسوی و کروبی همچنان در بازداشت خانگی؛ مقام‌های حکومت ادعا علیه آنها را تکرار می‌کنند


در حالی که ۹ سال از حوادث انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ در ایران می گذرد، همزمان با سالگرد راهپیمایی حکومتی، بار دیگر برخی مقامات جمهوری اسلامی، رهبران منتقد حکومت را بدون مدرک به پول گرفتن از کشورهای خارجی محکوم کردند.

غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضائیه ایران بدون اینکه مدرکی ارایه دهد مدعی شد که عربستان سعودی و کشورهای حاشیه خلیج فارس به مهدی کروبی یکی از نامزدهای این انتخابات کمک‌های مالی می کرده‌اند.

غلامحسین محسنی اژه‌ای در زمان انتخابات سال ۸۸ وزیر اطلاعات بود.

این اولین بار نیست که چنین ادعایی از سوی سران حکومت جمهوری اسلامی نسبت به برخی چهره‌های انتخابات سال ۸۸ مطرح می شود.

ادعاهای مطرح شده از سوی محسنی اژه‌ای در شرایطی است که مهدی کروبی و میرحسین موسوی رهبران معترضان سال ۸۸ برای هشتمین سال متوالی در حصرخانگی به سر می برند و تا کنون فرصتی برای پاسخ به این اتهامات به آ‌ن‌ها داده نشده است.

این تنها اتهامات و حملات اخیر سران حکومت ایران در قبال مهدی کروبی و میرحسین موسوی نیست ، در روزهای گذشته نیز سایت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران ویدئویی را که مربوط به ۳۰تیرماه سال ۸۸ است، منتشر کرد که در آن رهبر ایران اعلام «تقلب در انتخابات» از سوی میرحسین موسوی را منشا «حرف‌های بعدی» در این حوادث عنوان کرده است.

تنبیه موسوی

مقام های جمهوری اسلامی در حالی از حصر موسوی، کروبی و زهرا رهنورد دفاع می کنند که هنوز این سه نفر را محاکمه نکرده اند. هر سال وزارت خارجه آمریکا در سالگرد حصر موسوی، کروبی و رهنورد، ضمن محکوم کردن این اقدام جمهوری اسلامی، خواستار آزادی آنها و زندانیان سیاسی شده است.

پیش از این وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا همزمان با هفتمین سالگرد بازداشت خانگی رهبران منتقد خامنه‌ای و معترض به انتخابات سال ۱۳۸۸، طی بیانیه‌ای خواستار آزادی فوری آن‌ها شده بود.

با اینکه مقام های جمهوری اسلامی از حصر این سه تن بدون محاکمه دفاع می کنند اما برخی مقام ها می گویند آیت الله علی خامنه‌ای دستور این حصر را داده است.

در فیلم جدیدی که از آقای خامنه‌ای منتشر شده، او گفت که «یک روز بعد از اعلام تقلب از سوی میرحسین موسوی، فردی را فرستاده تا تنبهی به او می‌دهیم و او فورا عقب می کشد.»

مقام‌های جمهوری اسلامی اعتراض‌ها به نتیجه انتخابات مناقشه‌برانگیز ریاست‌جمهوری سال ۸۸ را «فتنه» می‌نامند. در آن سال میرحسین موسوی و مهدی کروبی گفتند که حکومت برای پیروزی محمود احمدی نژاد، گزینه نزدیک به رهبر، دست به تقلب گسترده زد. از آن زمان این دو در حصر خانگی هستند.

حصر خانگی رهبران معترضان سال ۸۸، که از نظر سلامت جسمی وضعیت مناسبی ندارند، بارها مورد انتقاد سازمان‌های بین المللی مدافع حقوق بشر و وزارت خارجه ایالات متحده قرار گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG