لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۳

بلومبرگ: تجهیزات نظارتی آژانس به دنبال انفجار در تاسیسات کرج ناپدید شده است


دستگاه‌های سانتریفیوژ در ایران
دستگاه‌های سانتریفیوژ در ایران

انفجار مبهمی که به یک کارگاه تولید سانتریفیوژ در ایران آسیب زد، هنوز ناظران بین المللی هسته‌ای را به خود مشغول کرده است. به گزارش بلومبرگ در روز چهارشنبه ۱۷ شهریور، ناظران می‌گویند که در پی آن انفجار در تاسیسات کرج در ماه ژوئن (حدود سه ماه پیش)، برخی از تجهیزات رصد آنها گم شده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارشی که دسترسی به آن محدود است، به دیپلمات‌ها اعلام کرده در صورتی که دستگاه‌های رصد و ضبط فعالیت‌ها در تاسیسات ساخت قطعات سانتریفیوژ در شهر کرج بار دیگر به دست نیاید، قابلیت بازرسان برای بازسازی فعالیت‌های صورت گرفته در این تاسیسات به مخاطره می‌افتد.

سانتریفیوژها دستگاه‌هایی با قابلیت چرخش سریع هستند و از آنها برای غنی‌سازی اورانیوم استفاده می‌شود.

ایران در ماه فوریه دسترسی آژانس بین المللی انرژی اتمی به آن سایت را محدود کرده بود، اما اجازه داده بود که دوربین‌های آژانس به کار ضبط فعالیت‌ها در آن سایت ادامه دهند. ایران همچنین گفته بود در صورت برقرار شدن توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی، اطلاعات دوربین‌ها را به بازرسان خواهد داد.

ایران ابتدا گفته بود که یک خرابکاری در تاسیسات سازمان انرژی اتمی را خنثی کرد‌ه است، اما تصاویر ماهواره‌ای شرکت اسرائيلی «اینتل لب» نشان داد که بخش‌هایی از سقف تاسیسات کرج از بین رفته است. ایران، اسرائيل را مسئول آن اقدام خرابکارانه معرفی کرد.

XS
SM
MD
LG