لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۲

ایران برای جلوگیری از صدمه به تاسیسات حساس خود «فرماندهی واحد دفاعی-امنیتی هسته‌ای» تاسیس می‌کند


نمایی از تاسیسات هسته‌ای نطنز
نمایی از تاسیسات هسته‌ای نطنز

ایران در صدد است به منظور جلوگیری از صدمه به تاسیسات حساس خود، «فرماندهی واحد دفاعی-امنیتی هسته‌ای» تاسیس کند همزمان در نشانه‌ای از توافق قریب‌الوقوع با جامعه بین‌الملل، تهران به زودی غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم را نیز احتمالا متوقف خواهد کرد.

غلامرضا جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل می‌گوید پس از حادثه انفجار در تاسیسات هسته‌ای نطنز، شورای عالی امنیت ملی ایران پیشنهاد تشکیل «فرماندهی واحد دفاعی-امنیتی هسته‌ای» را تصویب کرده است.

او در مصاحبه با خبرگزاری مهر تاکید کرد وقوع چند انفجار در نطنز که محل استقرار بخش اعظم تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم است «ناهمآهنگی بین لایه‌های تولید کننده امنیت» را نشان می‌دهد و این واحد جدید نیز با هدف رفع این نقیصه تشکیل خواهد شد.

مسئولیت حفاظت اطلاعات تاسیسات هسته‌ای ایران با وزارت اطلاعات است.

اما پس از انفجاری که روز ٢٢ فروردین در تاسیسات نطنز روی داد، انتقاد از نحوه حفاظت اطلاعاتی از آن تاسیسات بالا گرفت و برخی از رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران، خواستار واگذاری این مسئولیت به سپاه شدند.

در خبر دیگری، میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در کمیسیون مشترک برجام می‌گوید ایران «به زودی» غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم را متوقف می کند.

دور پنجم گفتگوهای هسته‌ای ایران و قدرت‌های بزرگ این هفته در وین برگزار می‌شود و آقای اولیانوف به روزنامه «اکو مسکو» گفته که این اقدام طی چند روز آینده و «در روند گفتگوهای هسته‌ای» در وین انجام خواهد شد.

بر اساس برجام، ایران مجاز است اورانیوم را تنها تا ۳.۶۷ درصد غنی‌سازی کند.

اما در واکنش به خروج آمریکا از این پیمان، جمهوری اسلامی ایران نیز تعهدات خود را نادیده گرفت و سطح غنی‌سازی اورانیوم را ابتدا به ٢٠ درصد، و پس از آخرین انفجار در نطنز تا کمی بیش از ۶۰ درصد افزایش داد.

XS
SM
MD
LG