لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۷

پرونده سعید مرتضوی از دادگاه بیرون رفت!


محسن افتخاری، سرپرست دادگاه‌های کیفری استان تهران گفت: «یک مرجع قضایی پرونده سعید مرتضوی را برای مطالعه از ما مطالبه کرده و ما پرونده را به آن‌ها ارائه کرده‌ایم.»

محسن افتخاری روز چهارشنبه به خبرگزاری ایسنا گفته است «نمی‌توانم نام آن مرجع قضایی که درخواست مطالعه این پرونده را داشته، اعلام کنم. »

به‌گفته افتخاری «هنوز برای آن بخش از پرونده که مربوط به جزای نقدی می‌شود و دیوان عالی از آن ایراد گرفته، شعبه هم‌ ارز تعیین نشده است.»

سعید مرتضوی دادستان پیشین تهران یکی از سه متهم پرونده بازداشتگاه کهریزک است که در حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ ۱۳ چهار تن از معترضان به نام های امیر جوادی فر ، محمد کامرانی، رامین قهرمانی و محسن روح الامینی در آن جان خود را از دست دادند.
سعید مرتضوی در پرونده بازداشتگاه کهریزک افزون بر اتهام «مشارکت در بازداشت غیرقانونی»، اتهام دیگری با عنوان «معاونت در تنظیم گزارش خلاف واقع از طریق امر یا ترغیب مأموران مربوطه به تنظیم گزارش خطاب به خود» داشت که شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران در همین رابطه وی را تنها به پرداخت ۲۰۰ هزار تومان جزای نقدی محکوم کرد. شعبه ۳۸ دیوان عالی کشور به این قسمت از پرونده ایراد گرفت و به همین دلیل پرونده را برای رسیدگی ماهوی در شعبه هم‌ارز، به دادگاه کیفری استان تهران ارسال کرده است.

هیئت قضایی این پرونده که شامل پنج قاضی بودند، در نهایت پس از گذشت ١١ جلسه، ابتدای خرداد سال ٩٢ ختم دادرسی را اعلام کردند و امسال هم اعلام شد که دادگاه، مرتضوی را به انفصال دایم از خدمات قضایی و پنج سال انفصال از خدمات دولتی محکوم کرده است. علی‌اکبر حیدری‌فر و حسن زارع دهنوی نیز به شش سال انفصال از خدمات قضایی و دو سال انفصال از خدمات دولتی محکوم شدند.

سعید مرتضوی در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد به ریاست سازمان تامین اجتماعی منصوب شد. وی اخیرا در پاسخ به دریافت حقوق ماهانه ۶۸ میلیون تومانی خود و عدم نظارت نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفته بود به تعدادی از آنان مقرری پرداخت کرده است.

XS
SM
MD
LG