لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۵

اژه ای: سعید مرتضوی به حبس و رد مال محکوم شده است


سعید مرتضوی هنگام حضور در یکی از جلسات دادگاه
سعید مرتضوی هنگام حضور در یکی از جلسات دادگاه

سخنگوی قوه قضائیه از محکومیت سعید مرتضوی، دادستان پیشین تهران، به حبس و رد مال خبر داد.

غلاحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی روز یکشنبه ۲۵ مرداد در نشست خبری خود درباره دادگاه سعید مرتضوی گفت: «حکم این پرونده صادر شده است. آقای مرتضوی در مورد برخی از اتهامات تبرئه و نسبت به برخی دیگر محکوم به حبس و رد مال شده است.»

آقای اژه‌ای گفت که تا زمانی که حکم قطعی نشده است نمی‌تواند جزئیات آن را بیان کند.

پرونده فعلی سعید مرتضوی، دادستان پیشین تهران و مدیرعامل سابق سازمان تامین اجتماعی به اتهاماتی درباره پرونده بازداشتگاه کهریزک و تخلفات مالی در سازمان تامین اجتماعی مربوط می‌شود.

مرتضوی پیشتر در ارتباط با پرونده بازداشتگاه کهریزک به محرومیت دائم از قضاوت محکوم شده بود.

در صورت محکومیت قطعی سعید مرتضوی به زندان، او دومین مقام دولت محمود احمدی‌نژاد است که به زندان محکوم می‌شود. پیش از او، محمدرضا رحیمی، معاون اول دولت احمدی‌نژاد نیز به زندان محکوم شده بود.

حمید بقایی، معاون اجرایی دولت احمدی‌نژاد نیز از بیش از دو ماه پیش بازداشت شده است. هنوز اتهام او رسما اعلام نشده اما برخی از رسانه‌ها به نقل از وکیل او بازداشتش را با یک پرونده اختلاس مربوط دانسته‌اند.​

اعلام حکم جیسون رضائیان

سخنگوی قوه قضائیه ایران در بخش دیگری از سخنان خود، زمان اعلام حکم جیسون رضائیان، خبرنگار ایرانی- آمریکایی واشنگتن‌پست را آخر همین هفته یا اوایل هفته آینده اعلام کرد.

محسنی اژه‌ای با بیان اینکه نمی‌تواند جزئیات پرونده را اعلام کند، گفت که وکیل جیسون لایحه دفاعیه مکتوبی به دادگاه داده است. او افزود: «به نظرم تا آخر این هفته یا هفته دیگر حکم پرونده وی صادر می‌شود.»

محسنی اژه ‌ای گفت که جیسون رضائیان به خاطر حرفه خبرنگاری متهم نیست.

جیسون رضائیان که به همراه همسر دو نفر دیگر ۳۱ تیرماه سال گذشته بازداشت شد، از سوی قوه قضائیه ایران به اتهاماتی امنیتی از جمله «تبلیغ علیه نظام»، «همکاری با دولت متخاصم» و جمع آوری اطلاعات در مورد «سیاست داخلی و سیاست خارجی» و ارائه آنها «به افراد دارای نیت خصمانه» متهم شده است.

خانواده و وکیل این خبرنگار اتهامات او را رد کرده و خواستار تبرئه او شده‌اند. آنها همچنین به برگزاری غیرعلنی جلسات دادگاه او انتقاد کرده‌اند. آخرین جلسه دادگاه جیسون رضائیان روز دوشنبه ۱۹ مرداد برگزار شد.

XS
SM
MD
LG