لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۳

واکنش رئیس قوه قضائیه به حاشیه های زندانی شدن مهدی هاشمی


واکنش‌ها به زندانی شدن مهدی هاشمی، فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی، یک روز پس از ورود او به زندان اوین برای سپری کردن حکم خود، ادامه یافت.

رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی روز دوشنبه ۱۹ مرداد ماه در سخنانی در جمع خبرنگاران، برخی اظهار نظرها را تخریب دستگاه قضایی عنوان کرد و گفت «تخریب نهاد قضایی آنهم بدون دلیل و سند و صرفاً به دلیل اینکه رای علیه بستگان ما صادر شده کاری شرعی و قانونی نیست.»

به گزارش ایسنا، صادق لاریجانی اضافه کرد «نباید فضا را طوری پیش ببریم که هر کسی زمانی مسئولی بوده و حالا علیه او یا وابستگانش حکمی صادر شده، تمام قوه قضائیه و زمین و زمان را زیر سوال ببرد و برای تخریب قوه قضائیه فیلم وداع درست کند.»

اگر چه او اشاره‌ای به زندانی شدن مهدی هاشمی نکرد، اما به نظر می‌رسد اشاره او به انتشار فیلم وداع اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با فرزندش پیش از رفتن به زندان باشد. تصاویری هم از وداع مهدی هاشمی با اعضای خانواده‌اش در مقابل زندان اوین منتشر شده است.

مهدی هاشمی که به اتهام فساد مالی و اتهامات امنیتی به ۱۰ سال زندان محکوم شد، پیش از رفتن به زندان طی بیانیه‌ای حکم محاکم قضایی را عادلانه ندانست و «اغراض سیاسی» را عامل اصلی صدور آن عنوان کرد.

یک روز پس از زندانی شدن آقای هاشمی، فائزه هاشمی خواهر او نیز در گفتگو با وبسایت کلمه، که اخبار منتقدان حکومت ایران را منتشر می‌کند، برخورد قضایی با بردار خود را با اهداف سیاسی، در جهت مهندسی انتخابات و برای ضربه زدن به پدرش عنوان کرد.

به گفته فائزه هاشمی «تمام این تلاش ها و اقدامات، برای آن است که از حضور و تاثیر پدر در انتخابات مجلس خبرگان و مجلس کم کنند تا این چهره های تاثیرگذار نتوانند در انتخابات نقش داشته باشند و انتخابات را مهندسی شده برگزار کنند.»

او سپس این نوع برخورد را از نوع برخورد با محمد خاتمی رئیس جمهوری اسبق ایران و ممنوع التصویر شدن او دانست و گفت «همین کار را در مورد پدر دارند انجام می‌دهند تا از تاثیرگذاری او در جامعه کم کنند اما متوجه نیستند که کاملا نتیجه عکس دارد.»

اتهامات علیه مهدی هاشمی پس از اعتراضات خیابانی به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ مطرح شد. برخی رسانه‌ها و چهره‌های سیاسی و امنیتی از نقش او در این اعتراضات سخن گفته بودند، اما مهدی هاشمی که به گفته خود او برای تکمیل تحصیلاتش به لندن سفر کرده بود، تا پیش از بازگشت به ایران در محاکم قضایی حاضر نشد. نخستین جلسه دادگاه او اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۲ برگزار شد.

مطرح شدن اتهامات او پس از اعتراضات خیابانی و در پی موضع‌گیرهای اکبر هاشمی رفسنجانی در آن اعتراضات، موجب شد که مهدی هاشمی طرح اتهامات علیه خود را صرفا با اهداف سیاسی بداند.

XS
SM
MD
LG