لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۲

مهدی هاشمی برای سپری کردن محکومیت خود، به زندان رفت


مهدی هاشمی، فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی برای سپری کردن محکومیت ده ساله خود، وارد زندان اوین شد.

آقای هاشمی روز یکشنبه ۱۸ مرداد در حالیکه مادرش، محسن هاشمی برادرش، فاطمه هاشمی خواهرش و وکلای مدافعش او را همراه می‌کردند، وارد محوطه زندان اوین شد. او پیش از معرفی خود به زندان، با خواندن بیانیه‌ای مقابل خبرنگاران، خواستار پخش کامل و بدون حاشیه جلسات دادگاه خود از تلویزیون شد.

او در این بیانیه حکم محاکم قضایی را عادلانه ندانست و «اغراض سیاسی» را عامل اصلی صدور آن عنوان کرد. آقای هاشمی در ادامه، پخش کامل جلسات دادگاه از صدا و سیما را مانع از سوءاستفاده «افراد افراطی و مغرض در ضربه زدن به یکی از ارکان نظام جمهوری اسلامی ایران» عنوان کرد. اشاره او به پدرش، اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بود که طی سالهای اخیر به دلیل اتهامات مطرح شده علیه فرزندش، از سوی برخی چهره‌ها و رسانه‌های محافظه‌کار تحت فشار قرار گرفته بود.

مهدی هاشمی، به اتهام ارتشا، اختلاس و مسایل امنیتی، از سوی دادگاه انقلاب پس ۲۸ جلسه محاکمه غیرعلنی ابتدا به ۱۵ سال زندان و جزای نقدی محکوم شد اما این محکومیت در مرحله بعد به ۱۰ سال زندان کاهش یافت.

غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضائیه روز شنبه ۱۷ مرداد گفت که دادگاه تجدیدنظر، مهدی هاشمی را از اتهام جاسوسی تبرئه کرده اما اتهامات دیگر او مانند اختلاس و ارتشا را مورد تایید قرار داده است . به گفته او مهدی هاشمی به حداکثر ۱۰ سال حبس محکوم شده است.

اتهامات علیه مهدی هاشمی پس از اعتراضات خیابانی به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ مطرح شد. برخی رسانه‌ها و چهره‌های سیاسی و امنیتی از نقش او در این اعتراضات سخن گفته بودند اما مهدی هاشمی که به گفته خود برای تکمیل تحصیلاتش به لندن سفر کرده بود، تا پیش از بازگشت به ایران در محاکم قضایی حاضر نشد. نخستین جلسه دادگاه او اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۲ برگزار شد.

مطرح شدن اتهامات او پس از اعتراضات خیابانی و در پی موضع‌گیرهای اکبر هاشمی رفسنجانی در آن اعتراضات، موجب شد که مهدی هاشمی طرح اتهامات علیه خود را صرفا با اهداف سیاسی بداند.

XS
SM
MD
LG