لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۳

هاشمی رفسنجانی: بازگشایی سفارت آمریکا در تهران غیرممکن نیست


اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام
اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام

روزنامه گاردین، چاپ بریتانیا، متن گفتگوی اختصاصی خود با اکبرهاشمی رفسنجانی، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام و رئیس جمهوری سابق ایران را منتشر کرده است که در آن به جدی بودن ایران برحل مساله هسته ای تاکید شده است.

اکبر هاشمی رفسنجانی در مصاحبه با روزنامه گاردین گفته است ایران برای رسیدن به توافق هسته ای کاملاً جدی است و اگر طرف‌های دیگر هم جدی باشند مطمئناً به توافق می‌رسیم.

در این مصاحبه که روز سه‌شنبه در دفتر آقای رفسنجانی در تهران انجام شده است، وی بخشی از سخنان خود را به رابطه ایران و آمریکا اختصاص داده و با مثبت خواندن گفتگوهای مستقیم ایران و آمریکا، اینکه روزی سفارت آمریکا در تهران بازگشایی شود را غیر ممکن ندانسته است.

او گفته موافقت با برداشتن تحریم هایی که به خاطر برنامه اتمی ایران بر این کشور اعمال شده، «یک گام بزرگ» به سوی جلو در زمینه رابطه با آمریکا است.

اکبر هاشمی رفسنجانی به گاردین گفته گفتگوی «رو در رو» بهتر از مذاکرات از راه دور و از طریق رسانه ها است و «ما یک تابو را شکستیم.»

او همچنین در مورد خصومت دیرین بین جمهوری اسلامی و آمریکا گفته است که آمریکا قبل از انقلاب ۱۳۵۷ حامی اصلی شاه بود و پس از انقلاب در جنگ با عراق نیز علیه تهران بود.

آقای رفسنجانی گفته است اکنون اگر «ما یک آمریکای متفاوتی ببینیم» این تاثیر مثبتی بر جامعه ایران خواهد گذاشت.

XS
SM
MD
LG