لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۵

سعید مرتضوی به ۱۳۵ ضربه شلاق محکوم شد


سعید مرتضوی رئیس پیشین سازمان تامین اجتماعی و دادستان پیشین تهران
سعید مرتضوی رئیس پیشین سازمان تامین اجتماعی و دادستان پیشین تهران

وکیل شاکیان سعید مرتضوی اعلام کرد که دادستان پیشین تهران از سوی دادگاه به ۱۳۵ ضربه شلاق محکوم شده است.

مصطفی ترک همدانی روز چهارشنبه ۱۲ آبان با اعلام این خبر گفت که از رای صادر شده در خصوص پرونده سازمان تامین اجتماعی شوکه شده است و قطعا تقاضای تجدیدنظر خواهد کرد.

به گفته آقای ترک همدانی، سعید مرتضوی در بخش شکایت سازمان تامین اجتماعی متهم به تصرف غیرقانونی و اهمال در انجام وظیفه شده که به خاطر هر یک از اتهام‌ها به ترتیب به ۷۰ و ۶۵ ضربه شلاق محکوم شده است.

وکیل سازمان تامین اجتماعی در شکایت از آقای مرتضوی درباره رای دادگاه گفت: «قاضی دادگاه در بخش اول تمامی اعمال مجرمانه متهم را در برداشت اموال سازمان تامین اجتماعی بخوبی تشریح و تبیین کرده اما به گمان من در تطبیق عمل او با عنوان مجرمانه می‌توانست اختلاس را نیز تلقی کند و متهم لااقل محکوم به رد مال نیز می‌شد.»

به گفته این وکیل دادگستری، آقای مرتضوی در بخش شکایت عباس پالیزدار تبرئه شده است و در بخش سوم پرونده که شکایت نماینده پیشین کرج است، محکومیت دارد.

آقای مرتضوی یک سال پیش به اتهام و تخلفات مالی در سازمان تامین اجتماعی به حبس و رد مال محکوم شد.

سعید مرتضوی، دادستان پیشین تهران، در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد به ریاست سازمان تامین اجتماعی منصوب شد.

مدیریت او در سازمان تامین اجتماعی با اتهامات فساد مالی و سوء استفاده مالی علیه این سازمان همراه شد. آقای مرتضوی در سال ۱۳۹۲ توسط وزیر کار برکنار شد.

سعید مرتضوی همچنین در سالهای اخیر در ارتباط با پرونده بازداشتگاه کهریزک به محرومیت دائم از قضاوت محکوم، اما از دو اتهام معاونت در قتل و تنظیم گزارش خلاف واقع در پرونده بازداشتگاه کهریزک تبرئه شد.

او که در زمان اعتراضات سال ۱۳۸۸ و فرستادن بازداشت شدگان به بازداشتگاه کهریزک دادستان تهران بود، شهریور ماه امسال به خاطر وقایع این بازداشتگاه عذرخواهی کرد.

عذرخواهی مرتضوی پس از آن صورت گرفت که او با شکایت خانواده محسن روح الامینی، یکی از کشته شدگان حادثه کهریزک، بار دیگر برای رسیدگی به حوادث این بازداشتگاه به دادگاه فراخوانده شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG