لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۷

حکم زندان و محرومیت از حقوق شهروندی برای خبرنگار اصلاح‌طلب


ریحانه طباطبایی در کنار سید محمد خاتمی پس از آزادی از زندان در سال ۹۱
ریحانه طباطبایی در کنار سید محمد خاتمی پس از آزادی از زندان در سال ۹۱

ریحانه طباطبایی، روزنامه‌نگار و عضو جبهه مشارکت ایران اسلامی به یک سال حبس و دو سال محرومیت از حقوق شهروندی محکوم شده است.

به گزارش وبسایت کلمه، با گذشت یک سال از برگزاری جلسه دادگاه ریحانه طباطبایی، حکم قاضی صلواتی مبنی بر یک سال زندان و دو سال "محرومیت از عضویت در احزاب، گروه‌ها، دستجات سیاسی و فعالیت در رسانه‌ها، مطبوعات و فضای مجازی" تایید شده است.

خانم طباطبایی پیش از این نیز در آذر ماه سال ۸۹ توسط سپاه بازداشت شده بود. وی ابتدا محکوم به یک سال حبس شد، که دادگاه تجدید نظر آن را به ۶ ماه حبس تعزیری و ۶ ماه حبس تعلیقی تبدیل کرد. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در بهمن ماه سال ۹۱ همراه تعدادی از روزنامه نگاران توسط وزارت اطلاعات بازداشت شد.

وی خرداد ماه سال گذشته برای پیگیری پرونده جدید خود به دادسرا احضار شد که پس از تفهیم اتهام برای اجرای حکم زندان خود به بند سیاسی زندان زنان اوین منتقل شد.

ریحانه طباطبایی آبان ماه ۹۲ آزاد شد، اما به دلیل فشارهای امنیتی، امکان بازگشت به شغل روزنامه‌نگاری را از دست داد. او اکنون با صدور حکم جدید از هرگونه فعالیت سیاسی و مطبوعاتی محروم شده است.

روز دوشنبه ۲۵ آبان، هادی حیدری روزنامه‌نگار و کارتونیست شاغل در روزنامه شهروند نیز دستگیر و برای اجرای حکم حبس به زندان منتقل شد.

به تازگی سولماز ایکدر، روزنامه‌نگار، به اتهام "توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام" به سه سال زندان محکوم شده است. این در حالی است که چهار روزنامه‌نگار دیگر نیز در بازداشت به سر می‌برند و به همکاری با "دولت‌های متخاصم غربی" متهم شده‌اند.

XS
SM
MD
LG