لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۲

آمریکا: محاکمه‌ الهه و نیلوفر تلاش آشکار جمهوری اسلامی برای ترساندن خبرنگاران است


نیلوفر حامدی (راست) و الهه محمدی به خاطر گزارش‌ها درباره مهسا امینی بازداشت شده‌اند.
نیلوفر حامدی (راست) و الهه محمدی به خاطر گزارش‌ها درباره مهسا امینی بازداشت شده‌اند.

دو روز بعد از ادعای مقامات قوه قضاییه جمهوری اسلامی مبنی بر «ارتباط نیلوفر حامدی و الهه محمدی با دولت آمریکا»، وزارت خارجه آمریکا در واکنشی ضمن تکذیب این ادعا، نوشت که محاکمه این دو خبرنگار که در گزارش مرگ مهسا امینی نقش داشتند، با هدف «ارعاب روزنامه نگاران در ایران» است.

در حساب توییتر فارسی وزارت خارجه آمریکا آمده است: ما از نزدیک برخورد رژیم ایران با نیلوفر حامدی و الهه محمدی و محاکمات ساختگی قوه قضاییه ایران را دنبال می کنیم. ما همچنین از ادعاهای رژیم ایران مبنی بر اینکه این زنان با ایالات متحده آمریکا «همکاری» داشته اند، آگاه هستیم. این اتهامات بی اساس و نادرست بوده و هدف آنها بی اعتبار نمودن گزارش های بین المللی برجسته و شناخته شده نیلوفر و الهه می باشد. این دو زن هرگز نباید دستگیر می شدند. این محاکمه ها تلاشی آشکار برای ارعاب روزنامه نگاران در ایران و وادار نمودن آنها به سکوت می باشد. جهان نظاره گر است. ما بار دیگر از رهبری ایران میخواهیم که نیلوفر و الهه را آزاد نموده و از ارعاب و بازداشت ناعادلانه خبرنگاران دست بردارد.

نیلوفر حامدی و الهه محمدی ده ماه پیش و بعد از انتشار گزارش‌های تکمیلی درباره مرگ مهسا امینی توسط دستگاه امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شدند. بعد از ماهها تاخیر، آنها به تازگی در دو جلسه دادگاه محاکمه شدند که هر دو خبرنگار گفتند که در گزارش‌های شان تنها خبر رسانی کرده‌اند.

سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران روز سه‌شنبه ۱۰ مرداد در اظهارنظری درباره پرونده آنها مدعی شد موضوع اتهامی این دو خبرنگار ارتباطی با گزارش مرگ خانم مهسا امینی و حرفهٔ خبرنگاری آن‌ها ندارد و گفت نیلوفر حامدی و الهه محمدی با آمریکا همکاری داشته‌اند.

پیشتر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادعای همکاری این خبرنگاران با آمریکا را تکذیب کرده بود و آن را «بی‌اساس و نادرست» نامیده بود.

XS
SM
MD
LG