لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۵

سیصدمین روز بازداشت نیلوفر حامدی؛ واکنش آمریکا به بازداشت خودسرانه روزنامه‌نگاران ایران


روزنامه‌نگاران زندانی؛ نیلوفر حامدی، خبرنگار روزنامه شرق و الهه محمدی‌ خبرنگار روزنامه هم‌میهن‌
روزنامه‌نگاران زندانی؛ نیلوفر حامدی، خبرنگار روزنامه شرق و الهه محمدی‌ خبرنگار روزنامه هم‌میهن‌

سفیر ایالات متحده در شورای حقوق بشر سازمان ملل هم‌زمان با سیصدمین روز بازداشت نیلوفر حامدی، خواستار آزادی این خبرنگار روزنامه شرق، الهه محمدی، خبرنگار روزنامه هم‌میهن، و همه روزنامه‌نگارانی شد که برای پوشش خبری کشته شدن مهسا امینی زندانی شده‌اند.

حساب توییتری فارسی وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۲۸ تیر، با باز نشر توییت روز سه‌شنبه میشل تیلور، سفیر ایالات متحده در شورای حقوق بشر سازمان ملل، خواستار آزادی سایر روزنامه‌نگارانی شد که «به‌ناحق» و برای «پوشش خبری قتل مهسا امینی» در ایران زندانی شده‌اند.

وزارت امور خارجه ایالات متحده با اشاره به اینکه «۳۰۰ روز از بازداشت خودسرانه روزنامه‌نگار نیلوفر حامدی توسط رژیم ایران به دلیل افشای ماجرای مهسا امینی می‌گذرد» تاکید کرد: که یران باید نیلوفر حامدی، الهه محمدی و همه خبرنگارانی هستیم که به ناحق به دلیل پوشش خبر قتل مهسا بازداشت شده‌اند را آزاد کند.»

خانم‌ها حامدی و محمدی از جمله روزنامه‌نگارانی بودند که در همان ابتدای اعتراضات سراسری در ایران، به دلیل تهیه گزارش و خبر از نحوه مرگ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد و همچنین مراسم خاک‌سپاری او، از سوی نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت شدند.

پیشتر، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، به شورای حقوق بشر سازمان ملل گزارش داده بود که از یکم اوت ۲۰۲۲ تا ۱۵ آوریل ۲۰۲۳ بیش از ۷۰ روزنامه‌نگار از جمله ۲۵ زن در ایران بازداشت شده‌اند و ۱۶ روزنامه‌نگار هنوز در زندان به سر می‌برند.

به گفته او، برخی از این روزنامه‌نگاران بازداشتی احکامی از ١٢ تا ١٨ ماه حبس دریافت کرده‌اند، ممنوع‌الخروج شده‌اند، و اجازه فعالیت روزنامه‌نگاری‌شان لغو شده است.

XS
SM
MD
LG