لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۲

بهمن احمدی‌امویی، روزنامه‌نگار ایرانی، از زندان آزاد شد


بهمن احمدی امویی، روزنامه‌نگار زندانی، با سپری کردن محکومیت خود از زندان آزاد شد.

آقای امویی روز شنبه با گذراندن ۵ سال و ۴ ماه زندان و سپری کردن بیش از دو روز حبس اضافه، از زندان آزاد شد.

این روزنامه‌نگار، پس از اعتراضات سال ۱۳۸۸، به دلیل انتشار مطالب اقتصادی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام از طریق انتشار مقالات، بازداشت و به زندان محکوم شد.

ژیلا بنی یعقوب، روزنامه نگار و همسر آقای امویی نیز در پی اعتراضات سال ۸۸ زندانی شده بود اما دو سال زودتر از او آزاد شد.

بهمن احمدی امویی که هنگام بازداشت در روزنامه اقتصادی سرمایه کار می‌کرد، به سیاست‌های اقتصادی دولت احمدی‌نژاد انتقاد کرده بود.

زندانی شدن آقای امویی به خاطر انتقاد به سیاست‌های اقتصادی دولت احمدی‌نژاد در حالی بود که نمایندگان مجلس نیز در دوسال پایانی دولت احمدی‌نژاد به شدت به اقدامات اقتصادی دولت انتقاد داشتند.

بهمن امویی در طی سپری کردن مدت زندان خود، در اعتراض به رفتار زندانبانان، به همراه دیگر زندانیان دست به اعتصاب غذا زده بود. او در هنگام سپری کردن مدت محکومیت خود، از زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج، منتقل شد. او همچنین برای مدتی هم از ملاقات با خانواده خود محروم بود.

این روزنامه‌نگار موفق شد سال ۲۰۱۱ جایزه «هلمن همت» را، که به فعالیت‌هایی در حوزه آزادی بیان تعلق می‌گیرد، از آن خود کند.

تعداد بالای روزنامه‌نگاران زندانی در ایران، طی سال‌های گذشته بارها مورد انتقاد سازمان‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر قرار گرفته است، در عین حال حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، در گفت و گو با شبکه سی ان ان گفت که تصور نمی‌کند کسی در ایران به دلیل فعالیت روزنامه‌نگاری یا رسانه‌ای زندانی شده باشد. این گفته او با اعتراض بسیاری از روزنامه‌نگاران روبرو شد.

XS
SM
MD
LG