لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۱

اهدای جایزه هلمن همت سال ۲۰۱۱ به بهمن احمدی امویی خبرنگار زندانی


اهدای جایزه هلمن همت سال ۲۰۱۱ به بهمن احمدی امویی خبرنگار زندانی
اهدای جایزه هلمن همت سال ۲۰۱۱ به بهمن احمدی امویی خبرنگار زندانی

سازمان دیده بان حقوق بشر، جایزه جهانی «هلمن همت» (Hellman Hammett) سال ۲۰۱۱ را به بهمن احمدی امویی، خبرنگار ایرانی در بند اهدا کرد.

بهمن احمدی امویی خبرنگار نشریه های اصلاح طلب بود و پس از انتخابات بحث برانگیز ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ در ایران به همراه ژیلا بنی یعقوب، همسرش که او نیز روزنامه نگار و نویسنده است، بازداشت شد.

بهمن احمدی امویی به هنگام بازداشت، مدیر مسئول روزنامه سرمایه و سردبیر ارشد تارنمای «خرداد نو» بود. وی به پنج سال زندان محکوم شد و بنا به گزارش های منتشر شده طی سال گذشته از ملاقات اعضای خانواده اش محروم بوده است.

جایزه معتبر «هلمن همت» با تمرکز ویژه بر فعالان راه آزادی بیان، هر ساله به نویسندگانی در سراسر جهان اهدا می شود که به دلایل سیاسی تحت آزار و اذیت قرار گرفته اند.

جایزه «هلمن همت» هر ساله به یادبود لیلیان هلمن، نمایشنامه نویس آمریکایی و داشمیل همت، دوست رمان نویس او که در سال ۱۹۵۰ تحت فشارهای سیاسی بسیار دوران مبارزه با کمونیسم در ایالات متحده قرار داشتند، اهدا می شود.

احمد شاملو، عباس معروفی، هوشنگ گلشیری، علی اشرف درویشیان، سیمین بهبهانی و علی افشاری از جمله نویسندگان سرشناس ایرانی هستند که طی سال های گذشته این جایزه معتبر را دریافت کرده اند.

XS
SM
MD
LG