لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۷

جمهوری اسلامی بازهم مقام بزرگترین زندان روزنامه نگاران در جهان را کسب کرد


جمهوری اسلامی بازهم مقام بزرگترین زندان روزنامه نگاران در جهان را کسب کرد
جمهوری اسلامی بازهم مقام بزرگترین زندان روزنامه نگاران در جهان را کسب کرد

بدنبال موج بازداشت های گسترده و حبس خودسرانه روزنامه نگاران و مدافعان حقوق بشر، چندین نهاد بین المللی مدافع حقوق بشر بار دیگر همصدا اقدامات دولت جمهوری اسلامی را در ادامه سرکوب شدید مردم ایران، با انتشار بیانیه های جداگانه ای محکوم کرده اند.

سازمان گزارشگران بدون مرز اعلام کرده است با ۴٢ روزنامه ‌نگار و وب‌ نگار زندانی، ایران همچنان بزرگترین زندان روزنامه ‌نگاران در جهان است. در روزهای گذشته بهمن احمدی امویی به هفت سال و چهار ماه زندان و ٣٢ ضربه شلاق محکوم شده است و حکم پنج سال زندان و تبعید احمد زیدآبادی نیز در دادگاه تجدید نظر تائید شده است.

این سازمان با انتشار بیانیه ای در چهارشنبه ۱۶ دی ماه، ضمن ابراز نگرانی شدید در مورد اظهارات مسئولان جمهوری اسلامی و تکرار درخواست «مجازات اعدام» برای معترضان و همچنین صدور احکام سنگین در روزهای گذشته برای روزنامه‌ نگاران زندانی در ایران از نهادهای بین‌المللی خواسته است تا با اقدام فوری از فاجعه ای دیگر و اعدام زندانیان سیاسی که در زندان‌ها تحت فشار قرار دارند پیشگیری کنند.

در تاریخ ١۴ دی ماه ٣۶ نماینده در مجلس شورای اسلامی با ارائه طرح دو فوریتی خواهان اضافه کردن تبصره ای به بند ٢٣۶ آئین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب شده اند که بر اساس آن «در جرائم مربوط به اخلال در نظم عمومی چنانچه متهم محارب شناخته شود، مهلت بیست روز به پنج روز تقلیل یابد.»

فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و سازمان جهانی مبارزه با شکنجه نیز در همین روز با انتشار بیانیه ای به شدت ادامه سرکوب مدافعان حقوق بشر در ایران را محکوم کرده اند. اریک سوتاس، دبیرکل سازمان جهانی مبارزه با شکنجه در این بیانیه گفته است: «طی ماه های گذشته، سرکوب کسانی که حقوق اساسی خود، از جمله امکان انتقاد مسالمت آمیز و برقراری یک جامعه دموکراتیک را مطالبه می کنند، توسط حکومت جمهوری اسلامی افزایش یافته و ناتوانی مقامات حکومت در ارائه پاسخ شفاف به جای سرکوب خشونت بار به خوبی نشان از ضعف آنهاست.»

جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران از بازداشت و زندانی شدن خانم بهاره هدایت، فعال حقوق زنان و یکی از اعضای کمپین «یک میلیون امضا» در تاریخ ۳۰ دسامبر ۲۰۰۹، و همچنین از زندانی شدن تعدادی از اعضای کمپین یک میلیون امضا، به نام های عطیه یوسفی، پریسا کاکایی، سامیه رشیدی، مریم ضیاء و مهسا حکمت خبر میدهد.

این دو نهاد بین المللی مدافع حقوق بشردر بیانیه خود افزوده اند تا امروز از محل بازداشت آقایان علی حکمت و محمدرضا زهدی، روزنامه نگار و دو تن از اعضای انجمن دفاع از آزادی مطبوعات و همچنین آقای روزبه کریمی و خانم فروغ میرزایی، دو تن از اعضای ادوار تحکیم و همچنین ماهیت اتهام های وارده به آنان اطلاعی به دست نیامده است.

عبدالکریم لاهیجی، نایب رییس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و رییس جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران در این رابطه می گوید: «اذیت و آزارها باید در قبال کسانی که از حقوق مشروع خود دفاع می کنند پایان یابد. این درحالی است که این حقوق در عرصه بین المللی به رسمیت شناخته شده اند. دستگیرشدگان باید هرچه سریعتر آزاد شوند و سلامت روحی و جسمانی آنان در هر شرایطی تضمین گردد.»

مقامات سازمان گزارشگران بدون مرز می گویند از فردای تظاهرات خونبار روز عاشورا، و آغاز موج دستگیری فعالان سیاسی و مدنی و روزنامه نگاران از سوی وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران، بسیاری از خانواده زندانیان بازداشتی در صف های طویل در برابر زندان اوین در انتظار خبری از عزیزان خود هستند.

XS
SM
MD
LG