لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۵

نخست‌وزیر اسرائیل: توافق میان ایران و قدرت‌های جهان هرگز اسرائیل را محدود نخواهد کرد


نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، در کنار یائیر لاید، وزیر خارجه. (آرشیو)
نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، در کنار یائیر لاید، وزیر خارجه. (آرشیو)

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، روز سه‌شنبه ٩ اسفند گفت هر توافقی میان ایران و قدرت‌های جهان هرگز اورشلیم را محدود نخواهد کرد.

وی که در مقر موساد صحبت می‌کرد، افزود: «[چنین] توافقی ما را ملزم نمی‌کند و تاریخ دو و نیم سال دیگر که به ایران اجازه نصب سانتریفیوژها را می‌دهد، قطعا ما را موظف نمی‌کند.»

به گزارش جروزالم پست، آقای بنت در ادامه سخنانش گفت: «برای ما، چیزی با عنوان غروب وجود ندارد. خورشید هرگز بر امنیت اسرائیل و سعادت شهروندانش غروب نخواهد کرد.»

به نظر می‌رسد اشاره نفتالی بنت به برچیدن بخشی از محدودیت‌های برنامه هسته‌ای ایران و تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی طبق برجام پس از سال ۲۰۲۵ باشد که از آن به عنوان «بند غروب» یاد می‌شود.

نخست‌وزیر اسرائیل در بخش دیگری از سخنانش خطاب به کارمندان موساد گفت: «ماموریت بزرگ و عظیم بر دوش شما، جلوگیری از یک ایران هسته‌ای است.» وی ادامه داد: «این ماموریتی است که شما سال‌ها با آن دست و پنجه نرم کرده‌اید، اما به نظر می‌رسد به لحظه آشکار شدن حقیقت نزدیک شده‌ایم.»

مذاکرات احیای برجام با حضور نمایندگان ایران، فرانسه، بریتانیا، آلمان، روسیه، چین و اتحادیه اروپا و نیز حضور غیرمستقیم نمایندگان آمریکا در وین از ۱۰ ماه پیش همچنان ادامه دارد.

هدف نهایی این مذاکرات بازگشت به توافق هسته‌ای تیرماه سال ۱۳۹۴ موسوم به «برنامه جامع اقدام مشترک» بین ایران و قدرت‌های جهان است.

XS
SM
MD
LG