لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۶

بن‌سلمان با تأکید بر تداوم مذاکره با ایران: اسرائیل «همپیمانی بالقوه» برای عربستان است


محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی
محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی

ولیعهد عربستان سعودی می‌گوید کشورش می‌خواهد «مذاکرات مفصل» با ایران را تا دستیابی به توافقی رضایت‌بخش برای هر دو طرف ادامه دهد.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، پنج‌شنبه ۱۲ اسفند با تأکید بر ضرورت دستیابی به توافق هسته‌ای قوی میان تهران و قدرت‌های جهانی در گفت‌وگوهای وین، گفت عربستان می‌خواهد مذاکرات مفصل با ایران را ادامه دهد تا به توافقی که برای هر دو طرف رضایت‌بخش باشد دست یابد.

او به مجله آتلانتیک گفته است که مذاکره مستقیم با ایران امکان دستیابی به «وضعیت خوب و آینده‌ای روشن» را برای قدرت‌های شیعه و سنی منطقه، که در سراسر خاورمیانه با هم درگیر هستند، فراهم می‌کند.

روابط تهران و ریاض از دی ماه ۱۳۹۴ در پی حمله هواداران جمهوری اسلامی به کنسولگری و سفارت عربستان سعودی در مشهد و تهران تیره شد، اما دو کشور از سال گذشته تاکنون چهار دور در بغداد با هم مذاکره کرده‌اند.

خبرگزاری دولتی عربستان سعودی نیز گزارش داد که بن سلمان اسرائیل را «یک متحد بالقوه» خوانده، ولی تاکید کرده است که پیش از آن، اسرائیل «باید مشکلاتش با فلسطینی‌ها را حل کند.»

اسرائیل از سال گذشته با شکل‌گیری «پیمان ابراهیم» با میانجی‌گری دولت پیشین ایالات متحده، روابط خود را با برخی از کشورهای عربی آغاز کرده است. این توافقنامه بر مبنای منافع تجاری و نگرانی‌های مشترک کشورهای عربی و اسرائیل در مورد ایران شکل گرفت.

XS
SM
MD
LG