لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۱

شمخانی و امیرعبداللهیان رفع تحریم‌ها را پیش‌نیاز توافق در وین دانستند


دو مقام ارشد جمهوری اسلامی ایران در اظهاراتی جداگانه بر ضرورت تصمیم‌گیری سیاسی طرف‌های غربی مذاکرات برای رفع تحریم‌ها و تأمین منافع ایران به عنوان پیش‌نیاز رسیدن به توافق در وین تأکید کردند.

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران روز پنج‌شنبه ۵ اسفند در توییتی تأکید کرد که «مرحله پایانی مذاکرات وین بدون تصمیم‌گیری سیاسی غرب برای مسائل باقی‌مانده که لازمه متوازن‌سازی توافق است، شکل نخواهد گرفت.»

او با این ادعا که «پیشرفت‌های قابل اعتنا در مذاکرات عمدتا ناشی از ابتکارات ایران بوده»، دستیابی به «توافق خوب» را امکان‌پذیر دانست.

همچنین حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگویی تلفنی با همتای بریتانیایی خود لیز تراس، گفت که سرعت بخشیدن به دستیابی به توافق پایدار نیازمند «اراده جدی» طرف‌های غربی برای «اتخاذ تصمیم سیاسی شجاعانه و واقع‌گرایانه» در جهت «تضمین و تأمین منافع ایران» به ویژه «رفع عینی تحریم‌ها» است.

اظهارات مقامات جمهوری اسلامی ایران در حالی است که جن ساکی سخنگوی کاخ سفید، عصر چهارشنبه ۴ اسفند گزارش‌ها از نزدیک‌شدن به توافق احیای برجام در مذاکرات وین را تائید کرد و گفت: «آنچه ما می‌بینیم این است که پیشرفت قابل توجهی در حال انجام است و ما به یک توافق احتمالی نزدیک هستیم. اما تعدادی از مسائل بسیار دشوار وجود دارد که حل نشده باقی مانده‌اند و با توجه به سرعت پیشرفت‌های هسته‌ای ایران زمان بسیار کمی برای دستیابی به توافق باقی مانده است.»

مذاکرات احیای برجام با حضور نمایندگان ایران، فرانسه، بریتانیا، آلمان، روسیه، چین و اتحادیه اروپا و نیز حضور غیرمستقیم نمایندگان آمریکا در وین از ۱۰ ماه پیش همچنان ادامه دارد.

هدف نهایی این مذاکرات بازگشت به توافق هسته‌ای تیرماه سال ۱۳۹۴ موسوم به «برنامه جامع اقدام مشترک» بین ایران و قدرت‌های جهانی است.

XS
SM
MD
LG