لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۰۸

مذاکره کنندگان در وین: گفت‌و‌گو‌های احیای برجام در مرحله «حساس و پایانی» است


علی باقری کنی، مذاکره کننده ارشد ایران در وین - آرشیو
علی باقری کنی، مذاکره کننده ارشد ایران در وین - آرشیو

مذاکره کنندگان برای احیای توافق هسته‌ای برجام در وین می‌گویند گفت‌و‌گو‌ها در مرحله حساس و پایانی قرار دارد. حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، نیز روز چهارشنبه نظر مشابهی ارائه کرد اما بار مسئولیت به نتیجه رسیدن گفتگوها را برای چندمین بار بر دوش آمریکا گذاشت.

در وین هئیت‌های مذاکره کننده بدون سر و صدا و شعارهای گذشته به گفتگوهای خود ادامه می‌دهند. از گفته‌های امروز حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، در تهران چنین بر می‌آید که‌ هنوز اختلاف‌های عمده ای وجود دارد.

او در کنفرانس خبری مشترک با همتای عمانی گفت تحت هیچ شرایطی ایران از خط قرمز خود نمی‌گذرد.

آقای امیرعبداللهیان با زیر سوال بردن منافع گفتگوی مستقیم با آمریکا گفت حرف‌ها و پیام‌های آمریکا تاکنون مثبت بوده اما انتظار عمل دارد.

این درحالی‌ است که نشریه پولیتیکو از دو مقام نقل کرده است که انتظار می‌رود در روزهای آینده به پایان مذاکرت برسند و احتمال دارد وزرای خارجه بریتانیا، فرانسه و آلمان به همراه طرف ایرانی برای نهایي کردن آن در قالب یک جلسه کمیسیون مشترک به وین بروند و احتمالا وزرای خارجه چین و روسیه از طریق فضای مجازی به آنها بپیوندند.

اما یک مقام آمریکایی به ‌همین نشریه گفته است هنوز حتی مشخص نیست که توافق کامل صورت خواهد گرفت یا نه.

در این بین اسرائیل، کمپین خود علیه احیای برجام را متوقف کرده است و اکنون به دنبال این است که آمریکا سپاه پاسداران را از فهرست گروه‌های تروریستی خارجی خارج نکند.

در دو روز گذشته نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، با شماری از اعضای جمهوری‌خواه و دموکرات کنگره آمریکا از طرف لابی طرفدار اسرائيل ملاقات کرد. آقای بنت پیشتر گفته است به نظر می‌رسد توافق جدید منجر به شکل گیری خاورمیانه‌ای پرخشونت‌تر و آسیب پذیر‌تر شود. نخست وزیر اسرائیل این هفته نیز تکرار کرد که اسرائیل خود را متعهد به توافق احیای برجام نمی داند و آماده است تا در صورت نیاز به ایران حمله کند.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG