لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۸

نماینده آمریکا در سازمان ملل: نمی‌توان اثرات «شرارت منطقه‌ای» و «جاه‌طلبی‌های هسته‌ای» ایران را نادیده گرفت


لیندا توماس گرینفیلد، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد
لیندا توماس گرینفیلد، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد می‌گوید که شورای امنیت باید «در مورد ایران» بیشتر جلسه برگزار کند.

لیندا توماس گرینفیلد روز سه شنبه طی سخنانی در یک نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد با تمرکز بر شرایط اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها و مسئله صلح در خاورمیانه، گفت، «سازمان‌های تروریستی، از جمله حماس و حزب‌الله، که هر دو توسط ایران تامین مالی می‌شوند» مرتبا به اسرائيل حمله می‌کنند.

سفیر آمریکا گفت: «نمی‌توان اثر کارهای بد ایران در منطقه، جاه‌طلبی‌های هسته‌ایش، و نفرتش از اسرائیل را نادیده گرفت.»

خانم توماس گرینفیلد در بخش دیگری از سخنانش گفت اسرائیلی‌ها نگرانی خود را درباره تمرکز سازمان ملل متحد بر اسرائیل را نیز با او در میان گذاشتند.

سفیر آمریکا گفت، نشست‌های ماهانه شورای امنیت درباره وضعیت خاورمیانه تقریبا بر اسرائیل متمرکز است، در حالی که به گفته او، شورای امنیت باید در مورد مسائلی که امنیت و صلح جهان را تهدید می‌کند جلسه بگذارد و به طور منظم‌تری «جلسات علنی در مورد لبنان و ایران» داشته باشد.

نماینده آمریکا همچنین گفت در سفرش شاهد آن بود که که وضعیت امنیتی برای فلسطینی‌ها نیز چه قدر جدی است و افزود، عدم موافقت ایالات متحده با گسترش شهرک‌سازی به دهه‌ها قبل بازمی‌گردد و این برای آمریکا سیاست جدیدی نیست.

او گفت کنترل حماس بر غزه شرایط را برای فلسطینی‌ها وخیم‌تر کرده است.

نماینده آمریکا در سازمان ملل گفت رویکرد دولت بایدن در قبال صلح خاورمیانه این است که اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها مستحق میزان برابری در آزادی، کرامت، امنیت و رفاه هستند، که این امر برای خود یک هدف، و ابزاری برای پیشبرد مذاکرات دو طرفه است. او گفت نمی‌توان بدون اعتمادسازی در این رسیدن به این هدف پیشرفت کرد.

نماینده آمریکا گفت اسرائيل و فلسطینی‌ها باید دست به اقدامات اعتمادساز بزنند و شورای امنیت هم می‌تواند به نوبه خود در این زمینه از طریق اجرای قطعنامه‌های شورای امنیت برای «محدود کردن فعالیت‌های بدخیم منطقه‌ای ایران، تهدیدات هسته‌ای، و حمایت از سازمان‌های تروریستی مانند حماس و حزب‌الله» اعتماد سازی کند.

XS
SM
MD
LG