لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۵

سخنگوی کاخ سفید: تمرکز ما همچنان روی «بازگشت متقابل به رعایت کامل برجام» است


جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید (آرشیو)
جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید (آرشیو)

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، روز سه‌شنبه ٩ آذر در کنفرانس خبری و در پاسخ به پرسشی در مورد اینکه اروپایی‌ها مذاکرات ازسرگرفته‌شده احیای برجام را مثبت ارزیابی کردند گفت: «ارزیابی آن برای ما دشوار است.»

او که به پرسش‌های خبرنگاران در هواپیمای اختصاصی رئیس‌جمهوری ایالات متحده پاسخ می‌داد، افزود: «تمرکز ما همچنان بر روی بازگشت متقابل به رعایت کامل برجام است. این بهترین گزینه موجود ما است. ما متعهد به طی مسیر دیپلماتیک هستیم. این همان چیزی است که راب مالی [نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و سرپرست هیئت مذاکره‌کننده ایالات متحده در وین] و دیگران روی آن کار می‌کنند، اما ما نمی‌توانیم جلوتر از فرآیند مذاکرات حرکت کنیم.»

انریکه مورا، معاون هماهنگ‌کننده ارشد سیاست خارجه اتحادیه اروپا و تنظیم‌کننده مذاکرات وین، شب گذشته پس از اتمام جلسه کمیسیون مشترک احیای برجام در جمع خبرنگاران گفته بود: «من نسبت به آنچه که امروز در کمیسیون مشترک دیدم احساس بسیار مثبتی دارم. به وضوح اراده برای تعامل وجود دارد، به وضوح اراده (از سوی) همه هیئت‌ها برای گوش دادن به مواضع ایران که توسط تیم جدید آورده شده وجود دارد. به وضوح اراده هیئت ایرانی برای مشارکت در کار جدی احیای برجام وجود دارد.»

با این حال امروز رویترز گزارش کرد که دیپلمات‌های اروپایی از سه کشور آلمان، فرانسه، و بریتانیا گفتند که ایران باید در مورد مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ جدیت نشان دهد، در غیر این صورت «مشکل» خواهند داشت.

این گروه در گفتگو با خبرنگاران ادامه دادند که هفته جاری برای تعیین این که آیا ایران در احیای این پیمان جدی است یا خیر، کلیدی خواهد بود، اگرچه آنها بنا ندارند ضرب‌الاجل‌های مصنوعی برای نتیجه گرفتن این مذاکرات اعمال کنند.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG