لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۵

چهار قدرت جهانی: هیچ کشوری از ۱+۵ نمی‌تواند توافق اتمی مجزا با ایران داشته باشد


چهار قدرت جهانی: هیچ کشوری از ۱+۵ نمی‌تواند توافق اتمی مجزا با ایران داشته باشد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:05:10 0:00

وزیران خارجه آمریکا و کشورهای اروپایی ضمن تلاش برای رسیدن به توافقی اتمی با ایران، از پیشرفتی عمده در مذاکرات دو طرف خبر داده اند، که به توصیف آنان اکنون در مرحله ای مهم است.

جان کری وزیر خارجه آمریکا شنبه شب از لوزان سوئیس به لندن رفت و همتایان بریتانیایی، فرانسوی، و آلمانی خود را از چگونگی مذاکرات اتمی با ایران با خبر کرد.

فیلیپ هاموند، وزیر امورخارجه بریتانیا می گوید قدرت های جهانی تلاش می کنند به توافقی دست پیدا کنند که اطمینان دهد ایران از فناوری اتمی تنها استفاده صلح آمیز خواهد کرد.

آقای هاموند گفت: «ما همه متعهدیم که به توافقی همه جانبه، پایدار و با قابلیت راستی آزمائی دست یابیم؛ اما بخوبی می دانیم که این توافق تنها زمانی حاصل می شود که تمام پیش نیازهای آن رعایت شده باشد.»

وزیر امورخارجه بریتانیا گفت: «ما توافقی نمی کنیم که بد و نامناسب باشد و تمام خطوط قرمزمان را رعایت نکند. این تلاش مشترک سه کشور اروپایی و سه قدرت جهانی دیگر، به همراه تمام کارشناسانی است که مصمم اند بهترین نتیجه ممکن را بدست آورند.»

وزیر امورخارجه بریتانیا اضافه کرد: «مصمم هستیم در چند روز آینده با روحیه ای سرشار از اتحاد به پیش رویم و به همراه روسیه و چین و ایران تلاش کنیم تا توافقی بدست آوریم که به استفاده منحصرا صلح آمیز ایران از انرژی اتمی منتهی شده و به دنیا نیز اجازه دهد از نیات تهران در این خصوص مطمئن شود.»

در همین حال رویترز گزارش داده است که اسرائیل پیش از ادامه مذاکرات اتمی با ایران با فرانسه تماس گرفته است. به گزارش این خبرگزاری، هیئتی از اسرائیل برای مشورت با مقامات فرانسوی روز یکشنبه به فرانسه اعزام شد. رویترز می گوید گزارش شده است که فرانسه و آمریکا بر سر توافق اتمی با ایران اختلاف دارند.

روز شنبه بیست و یک مارس، چهار قدرت جهانی که طرف مذاکره هسته‌ای با ایران هستند، طی یک بیانیه رسمی که از سوی وزارت خارجه دولت بریتانیا منتشر شد، نتیجه نشست مشترک چهار کشور بریتانیا، فرانسه و آلمان به همراه ایالات متحده را در قبال مذاکرات اتمی با ایران اعلام کردند.

در این بیانیه رسمی ذکر شده است: ما وزرای خارجه فرانسه، آلمان، انگلستان و ایالات متحده، همراه با نماینده عالی اتحادیه اروپا، طی ملاقاتی که بعد از ظهر امروز (شنبه ۲۱ مارس - یکم فروردین) داشتیم به بررسی پیشرفت در مذاکرات هسته ای با ایران و روند آن پرداختیم.

بیانیه می افزاید: ما تایید می‌کنیم که پیشرفت قابل توجهی در بخش های کلیدی به دست آمده است، اما هنوز مشکلات مهمی که توافقی بر سر آن هنوز حاصل نشده، وجود دارد. حال در این برهه مهم که تصمیم گیری دشوار است، زمان حرکت از سوی ایران است. مذاکره کنندگان ما (فرانسه، آلمان، بریتانیا و ایالات متحده) به همراه چین و روسیه هفته آینده مذاکرات خود را با ایران در لوزان از سر خواهند گرفت.

در این بیانیه آمده است: ما مجددا تاکید می کنیم همه ما (کشورهای ۱+۵) یعنی کشورهای مذاکره کننده به یک اندازه متعهد به پیدا کردن راهی برای یقین یافتن به این که فعالیت هسته‌ای ایران یک فعالیت صلح آمیز و در مسیر تعهدات این کشور است، هستیم. هر راه حل باید جامع، دیرپا و قابل اثبات باشد. هیچ کدام از کشورهای ما به طور مجزا نمی‌تواند توافقی خارج از نظر مشترک کشورهای این گروه داشته باشد.

این بیانیه در ادامه می گوید: تاکنون این مذاکرات یک تلاش مشترک میان سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و بریتانیا به علاوه سه کشور آمریکا، روسیه و چین بوده است. کارشناسان در بخش‌های مختلف از سوی هر یک از اعضای گروه که وارد مذاکرات می‌شوند در مواضع هماهنگ قرار دارند، همچنین مذاکرات مستقیم دو جانبه (اشاره به مذاکرات ایران و آمریکا به طور مستقیم) بخشی از مجموع روند مذاکرات است که خود بخشی حیاتی از این مسیر بوده است.

در پایان بیانیه آمده است: اکنون ما در لحظه‌ای مهم از مذاکرات هستیم. اگر ما قادر به حل مشکلات اصلی باشیم در پی آن به بررسی مسایل فنی تا رسیدن به یک چهارچوب برای توافق کامل خواهیم پرداخت. ما همه در کنار یکدیگر با یک وحدت رویه، تا رسیدن کامل به نتیجه تلاش خواهیم کرد.

XS
SM
MD
LG