لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۹

جان کری: پیشرفت‌ها قابل توجه بود اما هنوز شکاف‌هایی باقیست


جان کری: پیشرفت‌ها قابل توجه بود اما هنوز شکاف‌هایی باقیست
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:27 0:00

وزیر خارجه ایالات متحده در یک سخنرانی، پیشرفت مذاکرات هسته‌ای را قابل توجه دانست اما همچنان از وجود شکافها و اختلاف‌نظرهای مهم خبر داد.

جان کری در این سخنرانی که روز شنبه در لوزان سویس انجام شد گفت که گروه پنج به علاوه یک، در رویکرد، عزم و اراده متحد هستند تا مطمئن شوند که برنامه هسته ای ایران کاملا صلح آمیز است.

او افزود که در گفتگوهایش با آقای ظریف، قدم‌هایی را که ایران برای نشان دادن صلح آمیز ماندن برنامه هسته‌ای خود باید بردارد، یادآوری کرده است.

آقای کری گفت: «بگذاید بار دیگر شفاف بگویم، ما به دنبال هر توافقی نیستیم، اگر چنین چیزی می‌خواستیم، خیلی وقت پیش دستیابی به آن را اعلام می کردیم. مذاکرات ما فرآیند حدود دو سال و نیم بوده است. ولی اکنون می‌دانیم که تصمیمات اساسی باید گرفته شود و با گذر زمان گرفتن این تصمیمات ساده‌تر نمی‌شود. زمان گرفتن تصمیمات سخت فرارسیده است. ما به دنبال توافق درست هستیم که جهان را، شامل آمریکا، همپیمانان و شرکای نزدیک ما، امن‌تر کند و این آزمونی است برای ما.»

آقای کری اضافه کرد: «طی ماههای گذشته گروه پنج به علاوه یک، پیشرفت‌های قابل توجهی به سوی هدف اساسی داشته است، اما شکاف‌های مهمی هنوز وجود دارد.»

وزیر خارجه ایالات متحده گفت که شنبه شب در لندن، درباره چگونگی حل مسائل باقی مانده با شرکای اروپایی‌ تبادل نظر خواهد کرد، همانگونه که تلفنی با وزرای روسیه و چین گفت و گو کرده است.

او افزود: «هفته آینده به لوزان سویس برگردیم برای اینکه ببینیم میتوانیم به توافقی دست یابیم یا خیر».

رییس دستگاه دیپلماسی ایالات متحده افزود که واشنگتن عجله ای به رسیدن به توافق ندارد.

آقای کری گفت که باید تصمیمات بنیادی برای دستیابی به توافق گرفته شودو بار دیگر تاکید کرد که ایران و جامعه جهانی از فرصت موجود برای دستیابی راه حل دیپلماتیک استفاده کنند.

در سوی دیگر، آیت الله علی خامنه‌ ای رهبر جمهوری اسلامی ایران که تصمیم گیرنده نهایی در مورد هر توافق اتمی است، در سخنرانی سالانه خود به مناسبت نوروز در شهر مشهد گفت که همه در ایران به دنبال دستیابی به توافق از راه مذاکره هستند.

وی همچنین بار دیگر خواستار برچیده شدن همه تحریمها در صورت حصول توافق شد.

رهبر جمهوری اسلامی گفت : «اینکه آمریکائی ها تکرار می‌کنند که ما قرارداد با ایران می‌بندیم بعد نگاه می‌کنیم اگر به قرارداد عمل کردند تحریم‌ها را بر می‌داریم، این حرف، حرف غلطی است و غیر قابل قبول است. ما این را قبول نداریم، رفع تحریم‌ها جزو موضوعات مذاکره است و نه نتیجه مذاکره.»

از طرفی حسن روحانی در اولین روز سال جدید با اذعان به اینکه اختلاف دیدگاه وجود دارد، گفت که با نزدیک شدن به روزهای پایانی مهلت مذاکرات، گفتگوها سخت تر می شود و مذاکره کنندگان فشار بیشتری را متحمل خواهند شد.

تهران خواستار برچیده شدن کلی تحریم‌ها در پی دستیابی به توافق نهایی است، اما به گفته یک دیپلمات غربی نزدیک به مذاکرات این خواست ایران محقق نخواهد شد.

یکی دیگر از مسائل مورد اختلاف، دوره زمانی توافق نهایی برای محدود کردن گسترش برنامه اتمی ایران است.

فرانسه یکی از اعضای گروه پنج به علاوه یک، خواستار مدت زمان طولانی مدت توافق است.

لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه در مصاحبه با رادیو اروپا یک گفته است که اگر چه پاریس به دنبال دستیابی به توافق است، اما یک توافق قوی که دستیابی ایران به انرژی صلح آمیز اتمی را بدون دسترسی تهران به سلاح هسته‌ای تضمین کند.

فدریکا موگرینی سرپرست سیاست خارجی اتحادیه اروپایی نیز ضمن رد وجود هرگونه اختلاف نظر بین کشورهای اروپایی و آمریکا گفت که همه اعضای گروه پنج به علاوه یک به دنبال یک تواقق خوب هستند.

آخرین دور مذاکرات ایران و کشورهای ۵+۱ با محوریت گفت و گوی هیات های ایران و آمریکا، از یکشنبه هفته گذشته در لوزان سوئیس آغاز شد. مذاکرات در حالی به طور فشرده دنبال می شد که شنیده شده بود طرفین به چارچوب یک توافق کلی نزدیک شده‌اند.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG