لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۷

رئیس جمهوری اسرائيل با «پیام صلح» وارد بحرین شد


اسحاق هرتزوگ - آرشیو
اسحاق هرتزوگ - آرشیو

رئیس جمهوری اسرائیل یکشنبه وارد بحرین شد. اسحاق هرتزوگ قرار است به امارات هم برود. هدف از سفر تقویت روابط و ارسال پیام صلح اسرائیل به منطقه عنوان شده است.

اسحاق هرتزوگ پیش از سفر به بحرین با اشاره به تظاهرات گروه‌های مخالف بحرینی در اعتراض به سفرش گفت دیدار او پیام صلح برای خاورمیانه است.

حدود دو سال از عادی سازی روابط دو کشور در چارچوب پیمان ابراهیم می‌گذرد و این اولین سفر رسمی یک رئیس جمهوری اسرائیل به بحرین از آن زمان است. اسحاق هرتزوگ ابراز امیدواری کرد که کشور‌های بیشتری به پیمان ابراهیم بپیوندند.

رئیس جمهوری اسرائیل با حمد بن عیسی آل خلیفه، پادشاه بحرین دیدار کرد. به گفته اسحاق هرتزوگ، سفر او نشان دهنده اهمیت روابط اسرائیل در زمینه‌های امنیتی، تجارت، گردشگری و محیط زیست با بحرین است. او در توئیتر خود نوشت: صلح ما استراتژیک (راهبردی)، متعلق به دو کشور و تمام مردم منطقه است.

حمد بن عیسی آل خلیفه، پادشاه بحرین هم در این دیدار از آنچه حقوق مشروع فلسطینی‌ها خواند حمایت کرد و خواهان صلح پایدار و همه جانبه بین اسرائیل و فلسطینی‌ها شد.

رئیس جمهوری اسرائیل قرار است پس از بحرین به امارات متحده عربی هم برود و با مقامات این کشور دیدار و گفت‌و‌گو کند.

امارات و بحرین سال ۱۳۹۹ با میانجیگری آمریکا روابط خود را با اسرائیل را عادی سازی کردند. مراکش و سودان هم سپس به پیمان ابراهیم پیوستند.

به گفته کارشناسان یکی از اهداف پیمان ابراهیم ائتلاف کشور‌های منطقه برای مقابله با تهدیدهای جمهوری اسلامی ایران است، اما در دیدار روز یکشنبه رئیس جمهوری اسرائیل و پادشاه بحرین، هیچ اشاره‌ای به ایران نشد.

XS
SM
MD
LG