لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۵

نخست‌وزیر اسرائیل برای رایزنی درباره ایران و تحولات منطقه وارد آلمان شد


اولاف شولتز، صدراعظم آلمان، (راست) با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در برلین دیدار کرد
اولاف شولتز، صدراعظم آلمان، (راست) با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در برلین دیدار کرد

در پی توافق ایران و عربستان سعودی برای از سرگیری روابط دیپلماتیک، بنیامین نتانیاهو روز پنجشنبه برای رایزنی درباره چشم‌انداز تحولات در منطقه راهی آلمان شد و با مقامات این کشور از جمله اولاف شولتز، صدراعظم آلمان، دیدار کرد.

رسانه های اسرائیلی، از جمله محورهای عمده گفتگوی نخست وزیر اسرائیل در این سفر را ترغیب آلمان به کاهش سطح روابط با ایران، و همزمان جلب حمایت آلمان برای پیشبرد همکاری‌ها میان اسرائیل و کشورهای عرب عنوان کرده‌اند.

اسرائیل توانسته با میانجی گیری آمریکا و در چارچوب «پیمان صلح ابراهیم»، روابط با شماری از کشورهای عربی از جمله امارات متحده عربی، بحرین و مراکش را عادی کند.

با اینحال، چشم‌انداز تحولات تازه در منطقه با توجه به بهبود روابط میان ایران و عربستان سعودی در پی میانجیگری چین، به نگرانی های اسرائیل دامن زده است.

تحولات در اسرائیل

سفر بنیامین نتانیاهو به آلمان برای بررسی گسترش نفوذ ایران در خاورمیانه در حالی است که نخست وزیر اسرائیل با چالش های دیگری در کشورش مواجه است.

اعتراضات گسترده در اسرائیل علیه طرح دولت برای اعمال تغییرات بنیادین در سیستم قضایی، سفر بنیامین نتانیاهو به آلمان را هم تحت‌الشعاع قرارداده است.

در صورت تصویب طرح دولت، ائتلاف پارلمانی اسرائیل، به رهبری بنیامین نتانیاهو، اجازه خواهد یافت احکام دیوان عالی این کشور را لغو کرده و درباره پرونده‌های قضایی تصمیم‌گیری کند.

مخالفان معتقدند این طرح، استقلال دادگاه‌ها و سیستم قضایی اسرائیل را با تهدید مواجه می‌کند.

بنیامین نتانیاهو در سفر روز پنجشنبه خود به همراه اولاف شولتز ضمن بازدید از خط‌آهن شماره هفده در ایستگاه راه‌آهن برلین، به هزاران قربانی یهودی در دوران حکومت نازی‌ها ادای احترام کرد.

در جریان جنگ جهانی دوم، بیش ازپنجاه هزار یهودی به وسیله قطار از خط آهن شماره هفده در برلین به اردوگاه‌های مرگ اعزام شدند.

XS
SM
MD
LG