لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۹

گفتگوی وزرای خارجه اسرائیل و ایتالیا در مورد تروریستی خواندن سپاه 


الی کوهن، وزیر امور خارجه اسرائیل و آنتونیو تاجانی وزیر خارجه ایتالیا
الی کوهن، وزیر امور خارجه اسرائیل و آنتونیو تاجانی وزیر خارجه ایتالیا

الی کوهن، وزیر امور خارجه اسرائیل از دیدار با همتای ایتالیایی خود، آنتونیو تاجانی خبر داد. الی کوهن ضمن انتشار تصویری از این دیدار در رشته توییتی نوشت: «ما با توجه به بحران جهانی موافقت کردیم که در زمینه انرژی همکاری کرده و در مورد مبارزه با ایران هسته‌ای و اعلام سپاه پاسداران به عنوان یک سازمان تروریستی گفتگو کردیم.»

الی کوهن در توییت دیگری نوشت: «وزیر خارجه ایتالیا نیزبه صراحت گفت که درخواست برای محو اسرائیل، شکل جدیدی از یهودستیزی است که باید با آن مبارزه کرد.»

وزیر امور خارجه اسرائیل افزود: «با توجه به روابط ویژه بین کشورها، از او خواستم تا برای جلوگیری از مداخله اروپا در مناقشه اسرائیل و فلسطین اقدام کند. ایتالیا برای ما کشور مهمی است و این سفر گواه عمق روابط بین کشورهای ماست که انتظار می‌رود بیش از پیش تقویت شود.»

جمعه هفته گذشته بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نیز پس از دیدار با همتای ایتالیایی خود جورجیا ملونی، در ایتالیا پیش‌بینی کرد که روابط اسرائیل و ایتالیا به طور قابل توجهی گسترش خواهد یافت.

نتانیاهو برخلاف انتظارات، در بیانیه خود در کنار ملونی اشاره‌ای به موضوع ایران نکرد، چرا که هدف اصلی این نشست، نزدیک کردن قدرت‌های اروپایی به موضع اسرائیل در مورد برنامه هسته‌ای تهران بود.

روزنامه تایمز اسرائیل به‌گفته مقامات نزدیک به بنیامین نتانیاهو گزارش داد که موضوع ایران در مذاکرات دوجانبه به طور مفصل مورد بحث قرار گرفت.

دیدار بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل با جورجیا ملونی، نخست وزیر ایتالیا، درست پس از آن صورت گرفت که ایران و عربستان سعودی از برقراری مجدد روابط دیپلماتیک دوجانبه خبر دادند، اتفاقی که به دلیل ناکامی نتانیاهو در جلوگیری از آن، باعث شدت گرفتن انتقادات از او شده است.

چهره‌های اپوزیسیون در اسرائیل، نتانیاهو را متهم می‌کنند که به جای تمرکز بر موضوع ایران، «پیشبرد اصلاحات قضایی» خود را در اولویت قرار داده است.

XS
SM
MD
LG