لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۶

آژانس: ذخیره اورانیوم غنی‌شده ایران به «۱۸ برابر» سطح مجاز در برجام رسیده است


تاسیسات غنی سازی اورانیوم در ایران - آرشیو
تاسیسات غنی سازی اورانیوم در ایران - آرشیو

آژانس بین المللی انرژی اتمی می‌گوید که ذخایر اورانیوم غنی شده ایران به بیش از ۱۸ برابر سطح مجاز توافق شده در برجام رسیده است.

خبرگزاری فرانسه با انتشار این مطلب می‌گوید که آژانس در تازه‌ترین گزارش خود درباره برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی گفته است که برآورد می‌شود ایران تا روز ۲۵ اردیبهشت کمی بیش از ۳۸۰۹ کیلوگرم اورانیوم غنی شده داشته است.

بر اساس توافق هسته‌ای برجام، با نام کامل «برنامه جامع اقدام مشترک»، که در سال ۱۳۹۴ منعقد شد ایران می‌تواند به میزان ۳۰۰ کیلوگرم ترکیبی خاص از یک ماده داشته باشد که معادل کمی بیش از ۲۰۲ کیلوگرم اورانیوم است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در سال ۱۳۹۷ ایالات متحده را از آن توافق خارج کرد.

در همین حال به نوشته رویترز، یک گزارش دیگر آژانس که روز دوشنبه این خبرگزاری آن را مطالعه کرده، می‌گوید که علیرغم تلاش‌های تازه برای عبور از یک بن‌بست، ایران برای پاسخ دادن به سؤالات قدیمی آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره منشأ ذرات اورانیوم یافت شده در سه سایت از پیش گزارش نشده، کاری انجام نداده است.

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی که ۳۵ عضو دارد قرار است هفته آینده تشکیل جلسه دهد و عدم پیشرفت در این خصوص می‌تواند باعث یک درگیری جدید دیپلماتیک میان ایران و غرب شود.

اگر قدرت‌های غربی پس از آن به دنبال قطعنامه‌ای برای انتقاد از عدم همکاری جمهوری اسلامی ایران باشند، این امر می‌تواند ضربه بیشتری به تلاش‌های متوقف شده برای احیای برجام وارد کند.

XS
SM
MD
LG