لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۹

رویترز: آمریکا و متحدانش خواستار سرزنش ایران برای «عدم پاسخگویی» به آژانس شدند


پرچم جمهوری اسلامی ایران
پرچم جمهوری اسلامی ایران

رویترز می‌گوید آمریکا و متحدانش به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فشار آورده‌اند که جمهوری اسلامی ایران را به دلیل «عدم پاسخگویی» سرزنش کند.

رویترز روز چهارشنبه ۱۱ خرداد گزارش داد، پیشنویس یک قطعنامه نشان می‌دهد که ایالات متحده آمریکا، فرانسه، بریتانیا، و آلمان بر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، وابسته به سازمان ملل متحد، فشار آورده‌اند تا جمهوری اسلامی ایران را به دلیل عدم پاسخگویی به پرسش‌های دیرباز پیرامون ذراتی از اورانیوم در تأسیسات اعلام نشده‌اش تقبیح کند.

به باور تحلیلگران، چنین اقدامی احتمالاً خشم ایران را برخواهد انگیخت و چشم‌انداز نجات توافق هسته‌ای «برنامه جامع اقدام مشترک» یا «برجام» را تضعیف خواهد کرد.

این در حالی است که گفت‌وگوهای غیرمستقیم بین آمریکا و ایران پیرامون برجام در شهر وین اتریش متوقف شده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چند روز پیش به کشورهای عضو اطلاع داد که جمهوری اسلامی پیرامون ذرات اورانیوم پیدا شده در سه سایت عمدتاً قدیمی اعلام‌نشده توضیح یا پاسخ معتبری ارائه نکرده است.

پیش‌نویس قطعنامه‌ای که به کشورهای عضو آژانس ارسال شده است، می‌گوید شورای حکام از ایران می‌خواهد در اقدامی فوری تعهدات قانونی‌اش را انجام دهد و پیشنهاد مدیر کل آژانس برای تعامل بیشتر به منظور روشن‌سازی و چاره‌اندیشی تمامی مسائل باقی‌مانده را به فوریت به اجرا بگذارد.

این پیش‌نویس باید رسماً در نشست هفته آینده آژانس ارائه شود.

XS
SM
MD
LG