لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۳

حماس می گوید درگیر جنگ احتمالی میان ایران و اسرائیل نمی شود


اسماعیل هنیه، نخست وزیر حماس در فوریه 2012 به تهران سفر کرده بود.
اسماعیل هنیه، نخست وزیر حماس در فوریه 2012 به تهران سفر کرده بود.

خبرگزاری های بین المللی گزارش می دهند که حماس اعلام کرده در هیچگونه درگیری میان اسرائیل و ایران شرکت نخواهد کرد. موضع اخیر روز چهارشنبه از سوی یک مقام ارشد حماس، جنبس اسلامگرای فلسطینی که نوار غزه را کنترل می کند اتخاذ شد.

احمد یوسف، یک مشاور وزارت خارجه حماس به خبرگزاری فرانسه گفت: «ایران برای مقابله به حمله احتمالی اسرائیل احتیاجی به کمک حماس ندارد زیرا ایران دارای قابلیت های فراوان نظامی است که به آن کشور امکان می دهد بدون کمک ما عمل کند.» به گفته این فرد مرتبط با حماس: «از همین رو حماس وارد هیچ جنگی که میان ایران و اسرائیل دربگیرد نخواهد شد.» او در عین حال تاکید کرد اگر اسرائیل به غزه حمله کند، حماس دست به اقدامات تلافی جویانه خواهد زد. آقای یوسف در گفت و گو با خبرگزاری فرانسه افزوده است که حماس «به هیچ محور سیاسی منطقه ای تعلق ندارد و فعالیت ما در فلسطین است.»

این مقام حماس ضمن تاکید بر «استراتژیک و دوستانه» بودن روابط حماس با ایران گفت: «ایران هیچ درخواستی از ما ندارد. ما سیاست ها و اقداماتمان را بر اساس منافع فلسطین تعیین می کنیم.»

برخی تحلیلگران اسرائیلی درباره احتمال حملات راکتی و موشکی حماس توسط حماس در نوار غزه و یا حزب الله در لبنان علیه مواضع اسرائیلی در صورت حمله این کشور به ایران ابراز نگرانی کرده اند.

دفتر سیاسی حماس، نهاد تصمیم گیری این گروه است اما شاخه قدرتمند نظامی آن، گردان های عزالدین قسام، دارای اختیاراتی در تصمیم گیری های عملیاتی است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از احمد یوسف می نویسد که پشتیبانی مالی ایران از حماس، در نتیجه انتقاد حماس از رفتار سرکوبگرانه و خونین حاکمیت بشار اسد علیه مردم سوریه، تاثیر نگرفته و ادامه دارد: «ایران می داند که حماس نمی تواند به مردم سوریه پشت کند. حاکمیت سوریه خط قرمزها را رد کرده و حماس نمی تواند در مقابل آن سکوت کند.»

XS
SM
MD
LG