لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۲

بنیامین نتانیاهو: بر سر امنیت اسرائیل قمار نمی کنم


بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه پنجم مارس در کاخ سفید ملاقات کردند.
بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل و باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه پنجم مارس در کاخ سفید ملاقات کردند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در کنفرانس سالانه ایپک، کمیته روابط عمومی آمریکا و اسرائیل سخنرانی کرد. آقای نتانیاهو دراین سخنرانی بر حق اسرائیل در دفاع از خود در مقابل حمله احتمالی ایران مسلح به سلاح اتمی تاکید کرد و گفت جهان نمی تواند بیش از این در مقابل اقدامات ایران، دست روی دست بگذارد و منتظر بماند.

آقای نتانیاهو این سخنان را شامگاه دوشنبه و در کنفرانس سالانه ایپک، لابی قدرتمند مدافع اسرائیل در واشنگتن ایراد کرد. او چند ساعات پیشتر از این نطق با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید ملاقات کرده بود.

بنیامین نتانیاهو گفت: «اسرائیل حق دارد که از خود دفاع کند. ما تمامی گزینه ها را در مورد ایران مد نظر داریم اما دیگر صبر نمی کنیم. کشور اسرائیل به آنانی که به دنبال نابودی اسرائیل هستند اجازه نمی دهد که به ابزار رسیدن به آن هدف دست یابند. جلوی ایران اتمی باید گرفته شود.»

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در نطقی که روز یکشنبه در نشست ایپک ایراد کرد خواستار آن شد که به تحریم های اقتصادی و سیاسی فرصت بیشتری داده شود تا تاثیر عمیق تر خود را بر ایران نشان دهند. نخست وزیر اسرائیل در بخشی از سخنان خود که ظاهرا در جواب اظهارات روز گذشته باراک اوباما بود گفت: «جهان دهه گذشته را صرف دیپلماسی با ایران کرده و شش سال است که جامعه بین الملل تحریم هایی را علیه ایران اعمال کرده است که اخیرا توسط باراک اوباما سخت تر شده اند، اما برنامه اتمی ایران همچنان ادامه یافته. هیچ یک از ما نمی توانیم بیش از این صبر کنیم.»

نخست وزیر اسرائیل گفت: «اگر ایران تصمیم بگیرد برنامه اتمی اش را آرام و صلح جویانه ترک کند، هیچ کس به اندازه من و ملت اسرائیل خوشحال نخواهد شد. اما این اتفاق تا بحال نیفتاده است».

بنیامین نتانیاهو گفت ایران کشوری است که مسئولانش دولت آمریکا را به دست داشتن در حملات یازدهم سپتامبر متهم کرده و هولوکاست را انکار می کنند. او گفت ایران کشوری است که سفارتخانه ها را تسخیر می کند، زنان را سنگسار می کند، در جهان عملیات تروریستی ترتیب می دهد و از حماس و حزب الله حمایت می کند. او تاکید کرد «من هرگز بر سر امنیت اسرائیل قمار نمی کنم. نباید بگذاریم که خطرناک ترین حکومت جهان به خطرناک ترین سلاح دست یابد.»

نخست وزیر اسرائیل گفت: «ایران اتمی تهدیدی علیه همه ماست. ایران امروز بدون سلاح اتمی اینگونه رفتار می کند. تصور کنید فردا که این کشور سلاح اتمی داشته باشد چه رفتاری خواهد داشت؟»

آقای نتانیاهو با اشاره به این که ایران اتمی توازن قدرت در خاورمیانه را بر هم خواهد زد گفت اگر ایران سلاح اتمی داشته باشد، کشورهای دیگر خاورمیانه مثل ترکیه، عربستان سعودی و عراق نیز به دنبال تسلیحات اتمی خواهند بود.

XS
SM
MD
LG