لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۶

ایران پیام‌های مثبت از وزیر خارجه عربستان دریافت کرده است


معاون وزیر امور خارجه ایران گفت جمهوری اسلامی پیام‌های مثبتی از عربستان سعودی دریافت کرده است. حسین امیر عبداللهیان، معاون امور عربی و آفریقای وزارت امور خارجه ایران در گفت و گو با شبکه العالم متعلق به تلویزیونی دولتی ایران، گفت که ایران از وزیر خارجه عربستان «حرف‌های مثبتی» درباره مسائل منطقه‌ای شنیده است. او گفت: «امیدواریم در آینده شاهد ترجمه عملی این حرف ها باشیم و امیدواریم.»

روابط ایران و عربستان سعودی در پی اختلاف بر سر حل بحران سوریه به سردی گرایید و با اوج گرفتن جنگ داخلی در یمن، به شدت تیره شد. عربستان ایران را به حمایت از شورشیان شیعه حوثی، که با دولت مورد حمایت عربستان در یمن می‌جنگند، متهم می‌کند. ایران نیز با عربستان، که از شورشیان مخالف بشار اسد حمایت می‌کند، اختلاف دارد. توسعه برنامه هسته ای ایران نیز یکی از عواملی بود که موجب سردتر شدن روابط ایران و عربستان شد.

با این حال، معاون وزیر امور خارجه در گفت و گوی تلویزیونی یکشنبه شب، ۴ مرداد گفت: «برخی از اشارت مثبت را از عربستان در حد پیام دریافت کرده‌ایم، اما رفتار عملی عربستان سعودی برای ما ملاک است. پاسخ رفتار عملی عربستان را در صورتی که نقش سازنده‌ای ایفا کند، با قدم‌های سازنده خواهیم داد.»

پیشتر برخی از کشورهای حوزه خلیج فارس از سخنان اخیر رهبر جمهوری اسلامی که در آن بر حمایت از «مردم یمن، سوریه، عراق، لبنان، فلسطین و بحرین» تاکید شده بود، انتقاد کرده بودند و آن را دخالت در امورداخلی دانسته بودند.

آقای امیر عبداللهیان در مورد نبرد با داعش نیز بار دیگر تاکید کرد که ایران و آمریکا در جنگ با این گروه با یکدیگر همکاری و گفت و گو ندارند.

او در بخش دیگری از سخنان خود به تغییر رویکرد ترکیه درباره نبرد با داعش و حمله همزمان به مواضع کردها در عراق و سوریه پرداخت و گفت: «امنیت ترکیه برای جمهوری اسلامی ایران مهم است، اما از اقداماتی که منجر به تعرض به حاکمیت همسایگان ترکیه شود، حمایت نمی کنیم.»

به اعتقاد او اقدامات نظامی در عراق و سوریه باید با هماهنگی دولت‌های این دو کشور صورت بگیرد.

XS
SM
MD
LG