لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۰

قطع حمایت مالی ایران از حماس به توافق اتمی با غرب مربوط است


خالد مشعل، رهبر حماس
خالد مشعل، رهبر حماس

یک مقام بلندپایه حماس در نوار غزه از قطع کمک های نظامی و مالی ایران به این تشکیلات مسلح فلسطینی خبر داده است. صدای آمریکا از قیس العمری، پژوهشگر در مؤسسه خاورميانه واشنگتن و مشاور پيشين محمود عباس در مذاكرات صلح درباره اهمیت این تحول و نقش توافق هسته ای ایران با غرب، در این تغییر سیاست ایران سوال کرده است.

قیس العمری ضمن تایید این که این تصمیم ایران قطعا به توافق هسته ای تهران و غرب مربوط می شود گفت: «عربستان سعودی تلا ش دارد ائتلافی از گروهها و کشورهای سنی برای مقابله با نفوذ و تسلط و نفوذ ایران در منطقه تشکیل بدهد. حماس بخشی از این ائتلاف است. باید بگویم سعودی ها حماس را بازیگر عمده ای نمی بینند اما از اینکه جزو ائتلاف باشد خوشحالند. این برای حماس یک چرخش بزرگ استراتژیک است.»

قیس العمری در پاسخ به این پرسش که اگر حماس از ایران دور شود چه تاثیری بر ثبات منطقه خواهد داشت می گوید: «در حماس دو شاخه متعارض با هم وجود دارد یکی شاخه نظامی است که می خواهد با ایران باشد زیرا عربستان سعودی نمی تواند خواسته هایش را تأمین کند مثل سلاح، تکنولوژی تروریستی و آموزش. اگر حماس به جانب سعودی متمایل شود رفتارش مسئولانه تر خواهد شد واگر با ایران بماند ما شاهد تروریسم بیشتر و تلاش های بیشتر و بی ثبات کننده خواهیم بود.»

علاوه بر حماس بنا به گزارش ها، سازمان جهاد اسلامی در غزه نیز از کمک ها ی مالی و نظامی ایران محروم شده است.

XS
SM
MD
LG