لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۳

وزیر خارجه عربستان سخنان مقامات ایران درباره بحرین را محکوم کرد


فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران می رود
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:32 0:00

عادل الجبیر، وزیر امورخارجه عربستان سعودی آنچه را که «بیانیه های خصمانه» ایران خواند، محکوم کرد. وزیر امورخارجه عربستان این مطلب را روز دوشنبه، و در واکنش به اظهارات مقامات ایران درباره بحرین، متحد عربستان در خلیج فارس بیان کرد.

عادل الجبیر، این سخنان را در دیدار با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که برای گفتگو با مقامات سعودی درباره توافق هسته ای ۱+۵ با ایران به ریاض رفته است. خانم موگرینی قرار است روز سه شنبه به ایران سفر کند.

جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران روز یکشنبه در جریان سفر به کویت، در واکنش به اظهارات مقامات بحرینی که گفته اند یک فرد مرتبط با ایران را در پرونده ای تروریستی دستگیر کرده اند، گزارش های بحرین را «بی اساس» خواند و گفت: «همزمانی اعلام این موضوع بیانگر تلاش بحرین است در جهت جلوگیری از همکاری میان ایران و کشورهای حوزه خلیج فارس.» به گزارش خبرگزاری فرانسه، واکنش روز دوشنبه عادل الجبیر به این اظهارات جواد ظریف بوده است.

وزیر خارجه عربستان در کنفرانس خبری مشترک با فدریکا موگرینی گفت این اظهارات برای ما «غیر قابل پذیرش» است. او گفت چنین امری نشان دهنده این نیست که کشوری قصد دارد «روابط خوب» داشته باشد.

وزیر خارجه عربستان همچنین گفت که چنین اظهاراتی باعث افزایش تنش ها می شود و چنین اظهاراتی زیاد مطرح می شود.

پیشتر نیز آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی گفته بود در پی توافق اتمی، ایران به حمایت از «ملت مظلوم» کشورهای منطقه از جمله بحرین ادامه می دهد. بحرین با احضار نماینده ایران در منامه، سخنان رهبر ایران را دخالت در امور داخلی بحرین توصیف کرد.

خانم موگرینی تلاش می کند نگرانی ریاض درباره توافق هسته ای ایران را بر طرف سازد. اتحادیه اروپا در جریان گفتگوهای ۱+۵ با ایران نقش فعالی داشت و خانم موگرینی با ستایش از توافق انجام شده آن را نشانه امیدبرای همه جهان قلمداد کرد.

XS
SM
MD
LG