لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۸

با ادامه تظاهرات کشاورزان، امام جمعه اصفهان معترضان را «فتنه‌گر» خواند


عکس آرشیوی از تجمع اعتراضی کشاورزان اصفهان
عکس آرشیوی از تجمع اعتراضی کشاورزان اصفهان

کشاورزان اصفهانی روز جمعه، برای چهارمین روز پیاپی، علیه سوء مدیریت آب و حقابه تظاهرات کردند و زنان همراه با مردان کشاورز در این تظاهرات شرکت کردند.

مرکز تجمعات بر اساس گزارش‌ها، در خوراسگان اصفهان و اطراف آن بود.

تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی از این تظاهرات منتشر شد حکایت از این دارد که نیروهای ضدشورش با تجهیزات آب‌پاش و گاز اشک‌آور در مسیر راهپیمایی کشاورزان حضوری چشمگیر داشته‌اند.

در این تظاهرات شعارها توسط زنان کشاورز داده می‌شد که لباس سنتی چادر در بر داشتند و از سوی مردان کشاورز حمایت می‌شدند که مورد حمله نیروهای ضد شورش قرار نگیرند.

همزمان با این تجمع و اعتراض‌ها، یوسف طباطبایی ‌نژاد امام جمعه اصفهان در خطبه‌‌هایش گفت: «دیگر به آنها حق نمی‌دهم.»

امام جمعه اصفهان همچنین معترضان را متهم کرد که در پی «فتنه و آشوب» هستند، و افزود چون آب وجود ندارد مردم هم نباید توقع داشته باشند، و کسانی که در تظاهرات شرکت می‌کنند قصد شیطنت دارند و نه قصد آب؛ این افراد کشاورزان مومن و متدین اصفهان نیستند.

کاظم محمدی، نماینده کشاورزان شهرستان اصفهان، پیش از این گفته بود: «مسئولان استان دلیل کم‌آبی برای کشاورزی در شرق اصفهان را خشکسالی‌های چند سال اخیر عنوان می‌کنند، اما کشاورزان معتقدند برداشت‌های غیرمجاز در مناطق بالادست رودخانه زاینده‌رود و در استان چهارمحال و بختیاری، توسعه صنعت در استان‌های اصفهان و یزد و توسعه فضای سبز، دست به دست هم داده تا کشاورزی در شرق اصفهان رو به نابودی برود.»

مردم شرق اصفهان عمدتاً به کشاورزی اشتغال دارند و خشکسالی و سیاستهای نادرست مدیریتی را باعث کم آبی‌هایی می‌دانند که آنان را در معرض آسیب‌های اقتصادی بزرگ قرار داده است.

این پنجمین بار پس از تعطیلات نوروزی است که کشاورزان اصفهانی در اعتراض به عدم پرداخت حقآبه‌شان از زاینده‌رود راهپیمایی می‌کنند.

در ویدیویی که به دست ما رسیده، زنان در اصفهان در تجمعات اعتراضی دیده می شوند که شعار می دهند: «مشکل ما همینجاست، الکی میگن آمریکاست.»

فیلم ارسالی شما: شعار زنان معترض اصفهانی: دشمن ما همینجاست، الکی میگن آمریکاست
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:39 0:00

شماری از فعالان و کارشناسان محیط زیست می گویند سیاست های غلط اتخاد شده در دهه های پس از انقلاب به مشکل کمبود آب در ایران دامن زده است. این در حالی است که رهبر جمهوری اسلامی، با وجود مشکل کمبود آب در ایران، بر افزایش جمعیت کشور تاکید کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG